Domy jednorodzinne są w mniejszym lub większym stopniu narażone na uderzenie pioruna, który może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych, ale także wywołać pożar i porazić domowników. W związku z tym warto się odpowiednio zabezpieczyć. W niektórych budynkach powinna znaleźć się instalacja odgromowa. Jak zatem ochronić swoją posiadłość i nie drżeć ze strachu za każdym razem, gdy niebo przetną pioruny?

Śpij spokojnie, czyli prawidłowe zabezpieczenie domu przed burzą

Złowrogie dźwięki, których źródłem są wyładowania elektryczne, często spędzają sen z powiek. Nie trudno bowiem o katastrofę w przypadku niezabezpieczonego prawidłowo domu przez piorunami. Wystarczy czasem jedno wyładowanie i może dojść do nieszczęścia w postaci wybuchu pożaru. Warto wiedzieć, że piorun szuka jak najkrótszej drogi do ziemi, wobec czego najbardziej narażone na uderzenie błyskawicy są najwyżej usytuowane obiekty typu maszty, słupy energetyczne, drzewa, anteny telewizyjne czy też wieże przekaźnikowe. W celu uchronienia się przed przykrymi konsekwencjami, należy jak najszybciej zabezpieczyć swój dom na wypadek uderzenia pioruna. Najprostszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w piorunochron, który przejmuje i odprowadza prąd skumulowany w błyskawicy. Z kolei w celu uchronienia instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń, zaleca się wyposażyć w ograniczniki napięć. Pamiętajmy o tym, że piorun nie musi bezpośrednio uderzyć w nasz budynek, aby doszło do zniszczenia sprzętu. Może bowiem do tego dojść nawet wówczas, gdy wyładowanie miało miejsce w większej odległości od naszego domu.

Ponadto zaleca się w czasie burzy odłączyć wszystkie urządzenia eklektyczne od prądu. Najlepiej jest także wyjąć przewód antenowy z telewizora i kabel sieciowy od komputera. Z kolei telefony komórkowe najlepiej jest wyłączyć. Zaleca się również trzymać z dala od okien. Kolejnym zabezpieczeniem jest wybranie polisy ubezpieczeniowej na dom, w której widnieje zapis zapewniający ochroną na wypadek uderzeń pioruna. Wówczas jeśli dojdzie do szkód, można liczyć na wypłacenie odszkodowania. Ubezpieczenie powinno obejmować zarówno sprzęt ruchomy, jak i ten nieruchomy.

Intensywne opady i pioruny a kwestia bezpieczeństwa domowników

Jako, że podczas burz zwykle pojawiają się silne opady deszczu i wichury, należy sprawdzić stan okien i zawsze zamykać je przed wyjściem z domu. Zabezpieczyć należy również sprzęt elektroniczny, wyłączając go z Sieci. W przypadku ryzyka podtopień zleca się przygotować zaporę w postaci worków wypełnianych piaskiem, a w razie zalania budynku wezwać straż pożarną. Warto mieć także w zanadrzu folię czy plandekę w celu zabezpieczenia dachu na wypadek jego zerwania.

Jakie domy muszą mieć system odgromowy?

Piorunochron to coś, co powinno znaleźć się w każdym budynku jednorodzinnym o powierzchni ponad 500 mkw i o wysokości ponad 15 m. Jeśli wznosi się nowy budynek o podobnych parametrach warto sprawdzić, czy projekt domu zawiera instalację odgromową. Dotyczy to także domów zbudowanych z materiałów łatwopalnych i to niezależnie od wysokości budynku. O instalacji odgromowej powinni pamiętać także właściciele budynków, w przypadku których wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza normę. Zwykle w największej grupie ryzyka uderzeniem pioruna znajdują się budynki wysokie oraz te znajdujące się na wzniesieniach. Jeśli chodzi o zewnętrzną instalację odgromową, to składa się ona ze zwodów na dachu/kominie, przewodów na ścianach budynku oraz z uziomu naturalnego czy sztucznego w ziemi.

W skrócie typowa instalacja odgromowa składa się ze zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających oraz z uziomów. Wybór instalacji odgromowej zależy przede wszystkim od konstrukcji budynku, kształtu dachu, podłoża oraz z materiału, z którego został wykonany budynek i rodzaju materiału pokrycia dachowego.