Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami, które z dużą dozą pewności pojawiły się w Waszych myślach choć raz od momentu, gdy noszenie maseczek w przestrzeni publicznej stało się obowiązkowe. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny i bardzo…  (nie) poważny przegląd pytań uspokoi Was chociaż w niektórych problematycznych sytuacjach. ;)

1. Czy podczas ziewania powinienem/powinnam zasłaniać usta?

Z czystym sumieniem zalecamy zasłaniać usta. Choćby po to, żeby już po zdjęciu maseczki się nie zapominać. Dziwiącym się twojemu zachowaniu zawsze możesz powiedzieć, że w ten sposób na zewnątrz przedostaje się mniej aerozolu, w którym może znajdować się wirus. Gdy usłyszą słowo „aerozol” nie będą o nic więcej pytać, sam zobaczysz.

2. Czy tylko moje uszy tak odczuwają zawieszanie na nich maseczek?

Przestań się nad sobą użalać. Co mają powiedzieć osoby, których zauszniki okularów cały czas obciążają ich uszy. Pomyśl, że oni czują się jak ty, kiedy nie nosisz maseczki, tylko kiedy śpią.

3. Czy dobrym pomysłem jest noszenie maseczki, na której tkaninie znajdzie się obraz banknotu o nominale 500 zł, tak by jej nigdy nie zapomnieć?

Niezbyt. Jeszcze ktoś pomyśli, że nosisz maseczkę tylko po to, żeby uniknąć mandatu, a nie w trosce o zdrowie innych ludzi.

4. Jak dobrze wyprać maseczkę wielokrotnego użytku?

To akurat proste, dobrze.

5. Czy użytkując samochód zupełnie samemu powinienem założyć maseczkę?

Oczywiście, nie zapomnij również naciągnąć prześcieradła na maskę auta. Ono też powinno czuć się bezpiecznie w tym trudnym czasie.

6. A może by tak wymknąć się z workiem śmieci, ale bez maseczki by poczuć nieco wolności i świeżego powietrza o 23:20?

To, że starasz się zachować odpowiedzialnie, nie obliguje Cię do zapominania o okularnikach i ich uszach, które dopiero o tej godzinie mogą prawdziwie odpocząć.

Aha, od razu uprzedzimy dalsze pytania, tak naprawdę nie wiemy jak uniknąć zaparowywania okularów podczas noszenia maseczki. Mówimy to absolutnie na poważnie.

7. Dlaczego zdecydowanie więcej osób płci przeciwnej wygląda korzystniej w maseczkach?

Ponieważ oczy to zwierciadło duszy.

8. Czy noszenie maseczki po całym dniu pracy/wykonywania obowiązków może zwiększać senność?

I tak, i nie. Ziew. Coraz nudniejsze te pytania.

9. Czy w maseczce można się śmiać bezkarnie z kogoś na ulicy?

Można, jak najbardziej. Śmiech to zdrowie – powiedzmy to wszyscy wirusowi, na pewno się do nas nie zbliży.

10. Czy wierzyć w informacje pojawiające się w Internecie na temat maseczek?

No dobrze, nikt nigdy nie zadał takiego pytania. Dopiero my. Dlatego, zamiast złotej rady typu „nie wierz we wszystkie informacje pojawiające się w Internecie na temat maseczek” przeczytaj sobie informacje i zalecenia dotyczące maseczek ochronnych opublikowanych w serwisie Ministerstwa Zdrowia – pacjent.gov.pl.