Toruń otrzyma dofinansowanie na modernizację systemu komunikacji miejskiej w ramach drugiej edycji programu BiT-City. Będzie to aż 195 mln zł.

Modernizacja istniejących szlaków i powstanie nowej linii tramwajowej będzie kosztować łącznie 400 mln zł. Wspomniana kwota dofinansowania z Unii Europejskiej jest największą w województwie. Podpisy pod umową pieczętującą tak znaczny zastrzyk finansowy zostaną złożone 3 sierpnia w Warszawie, jednak przyznane środki są już pewną informacją potwierdzoną przez Marzennę Drab, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Przetargi na dokumentacje dla zadań budowlanych i opracowania materiałów do zakupu taborów zostały już uruchomione.

Linia tramwajowa na Wrzosy faktem

BIT City II zawiera 8 projektów a jego realizacja potrwa do 2023 r. Najważniejszym z nich niewątpliwie będzie budowa nowej linii tramwajowej do Osiedla JAR. Linia tramwajowa na Wrzosy będzie biegła wzdłuż ulic: Szosa Chełmińska, Długa, Legionów/Polna, Ugory, Watzenrodego aż do skrzyżowania z ul. Strobanda. Tam będzie się kończyć tzw. trójkątem torowym.

Modernizacja torowisk i więcej tramwajów i autobusów

Innymi działaniami, które pomoże zrealizować dofinansowanie będzie: modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej, modernizacja torowisk tramwajowych wraz z siecią trakcyjną na trasie 1) linii nr 1 i 5 od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego a także 2) linii nr 2 na odcinku od Placu Niepodległości do ul. Reja z budową odwodnienia torowiska. Prace obejmą także modernizację torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku od Pl. bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej.

Zostaną także zakupione 5 tramwajów dwukierunkowych i pojazd techniczny a także aż 20 autobusów niskoemisyjnych (elektrycznych lub hybrydowych).

Dzięki wielomilionowemu dofinansowaniu komunikacja w Toruniu będzie działała o wiele sprawniej, co miejmy nadzieję odczujemy jak najszybciej.

AKTUALIZACJA: 3 sierpnia w Warszawie Michał Zaleski podpisał umowę o dofinansowanie transportu publicznego, wobec czego Toruń otrzyma 195 mln dofinansowania ze środków UE.

[Fot. Angelika Plich]