Jedno z najlepiej zaopatrzonych zapleczy weterynaryjnych w Polsce – tak mówi się o planowanym Centrum Weterynarii, które być może ruszy z pracami budowlanymi jeszcze w tym roku. Ile pochłonie inwestycja i jak ma wyglądać zaplecze dydaktyczne dla przyszłych lekarzy medycyny weterynaryjnej?

Dwa lata temu, tutaj pisaliśmy o zaakceptowaniu aktów prawnych, które dały początek działaniom formalno-organizacyjnym, mającym na celu uruchomienie studiów weterynaryjnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o przyznaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowania w wysokości 25 mln na budowę zaplecza klinicznego i dydaktycznego tzw. Centrum Weterynarii dla toruńskiego kampusu.

Co wiemy o przyszłym Centrum Weterynarii?

Budynek umiejscowiony będzie przy Szosie Bydgoskiej, a jego powierzchnia ma wynosić ok. 5 tys. m kw. W planach budynku znajduje się część doświadczalna, część kliniczna z przeznaczeniem dla dużych zwierząt zaś na pierwszym piętrze klinika dla małych zwierząt. Kompleks będzie wyposażony również w laboratoria diagnostyczne oraz sale dydaktyczne. Zgodnie z zapowiedziami, toruński Uniwersytet będzie posiadał jedno z najlepiej zaopatrzonych zapleczy weterynaryjnych w Polsce. W jakie sprzęty zostanie wyposażony planowany kompleks? Zgodnie z wypowiedzią dyrektora Centrum Weterynarii prof. dr hab. Jędrzeja Jaśkowskiego:

Znajdzie się tam pozytonowy tomograf emisyjny do badania zwierząt, rezonans magnetyczny, rentgen, kilka ultrasonografów i sporo innej aparatury na najwyższym światowym poziomie.

Koszty

Nakłady inwestycyjne, które trzeba będzie ponieść szacowane są na ok. 65 mln zł. Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, zapewnia, że Uniwersytet posiada kapitał potrzebny do realizacji przedsięwzięcia jakim jest Centrum Weterynarii, dodając:

Trwają prace projektowe, a sama budowa Centrum Weterynarii mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Musimy się spieszyć, bowiem zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się po III roku studiów.

Plan studiów na kierunku weterynaria obejmuje 11 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł lekarza weterynarii. Na pierwszy rok studiów przyjęto 58 osób spośród ponad 360 kandydatów. Kierunek weterynaryjny to wspólny projekt UMK oraz jednostek bydgoskich – Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.