Uczysz się lub zamierzasz uczyć się języka chińskiego? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na naukę języka, jest podróż do kraju, gdzie dany język jest używany. Może więc podróż do Chin? Na początek trochę praktycznych informacji o Państwie Środka, które przydadzą się przed podróżą.

Chiny – praktyczne informacje

Obowiązującą w Chinach walutą jest juan, jest ona oznaczona międzynarodowym kodem CNY lub RMB. Jeden juan dzieli się na 10 jiao, a te z kolei na 100 fenów. Banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu, natomiast w wioskach raczej ich nie znajdziesz. Na prowincji jest również dużo trudniej, jeśli chodzi o dostęp do sieci internetowej. Dużo internetowych stron w Chinach jest blokowanych. Dotyczy to między innymi takich stron, jak: Facebook, Twitter i YouTube.

Jeśli chcesz wyjechać do Chin, to będziesz potrzebował wizy. Można ją wyrobić w Ambasadzie Chińskiej. W okresie chińskich świąt poruszanie się po Chinach, może być utrudnione, ponieważ w tym czasie dużo ludzi przemieszcza się z miejsca na miejsce. Do okresów, w których Chińczycy świętują można zaliczyć Chiński Nowy Rok, który jest świętem ruchomym. Najlepszą porą na wyjazd do Chin jest wiosna lub jesień. Pogoda jest wówczas sprzyjająca, omija się porę ulewnych deszczy i tajfunów. Jeśli wybierasz się do Chin, to nie masz obowiązku, aby dodatkowo się szczepić. Na pewno warto mieć podstawowe szczepienia na żółtaczkę, dur brzuszny, tężec.

Nauka języka chińskiego i podróżowanie

Jednym z lepszych sposobów na naukę języka są podróże i otaczanie się językiem z każdej strony. Nigdzie, tak dobrze nie nauczysz się języka, jak w kraju w którym, jest on używany. Coraz większa liczba osób, chce uczyć się języka obcego i jednocześnie poznawać obcą kulturę. Nauka języka podczas podróży odbywa się jakby mimochodem, przy okazji. Chiny to zupełnie odmienna kultura od kultury europejskiej. Pierwsza z nią styczność może być swego rodzaju szokiem. Przed podróżą warto poznać chociaż kilka podstawowych zwrotów w języku chińskim. W Chinach niezbyt wiele osób potrafi porozumieć się w języku angielskim. Znajomość kilku zwrotów grzecznościowych może być umiejętnością przydatną w podróży. Język chiński nie jest łatwym językiem do nauki, znajomość przynajmniej podstaw języka chińskiego pomoże w podróży po Chinach. Tak dalekie podróże zazwyczaj planuje się dużo wcześniej. Prawdopodobnie będziesz miał więc czas, na to, aby pouczyć się języka chińskiego w podstawowym zakresie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są lekcje z native speakerem. Można z nich skorzystać online, na przykład na portalu preply.com. Dostępna jest tam funkcjonalna wyszukiwarka, za pomocą której łatwo i szybko wyszukasz osobę udzielającą lekcji chińskiego.

lion-dance-1371025_960_720

Umiejętności, które przydadzą się w podróżowaniu po Chinach

Wybierając się do Chin, dobrze jest mieć umiejętność liczenia w zakresie od jednego do dziesięciu. Ciekawostką, jest to, że cyfry na palcach pokazuje się zupełnie inaczej, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni w krajach europejskich. Przydatną w Chinach umiejętnością, jest także targowanie się, zanim cokolwiek się zakupi.

Chiny – kraj o bogatej kulturze

Chiny to kraj, który jest kolebką naszej kultury. To właśnie w Państwie Środka powstały, między innymi takie przedmioty jak: jedwab, papier, druk. Jednym z pierwszych Europejczyków, którzy dotarli do Chin, był podróżnik Marco Polo. To dzięki niemu Europejczycy poznali wiele odmiennych zwyczajów. Chiny, to kraj, który zaskakuje i fascynuje. Wyjeżdżając do Chin, możesz zobaczyć zabytki, które zapierają dech w piersiach. To, co pozostało po dawnych dynastiach, tworzy fascynujący kontrast ze współczesną architekturą. Podróżując po Chinach, można trafić na ukryte wśród gór miasteczka, gdzie ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Na zwiedzanie Chin trzeba poświecić dużo dni, standardowa wycieczka to stanowczo za mało. Do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Chinach należą takie jak:

  • Wielki Mur Chiński, jeden z najbardziej znanych symboli kojarzących się z Państwem Środka. Jest to najdłuższa budowla na świecie. Szacuje się, że jego dokładna długość wynosi około 6 500 kilometrów. Historia jego powstania sięga czasów sprzed naszej ery. Z powodu historii związanej z jego budową, nazywany on jest Ścianą Płaczu lub najdłuższym cmentarzem świata. W roku 1987 Mur Chiński został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to współcześnie jedna z największych atrakcji turystycznych w Chinach.
  • Zakazane Miasto i Pekin, spotykają się tam dwa światy. Ten sprzed setek lat i współczesny. Pekin kojarzy się również z Zakazanym Miastem i Świątynią Nieba. Miejsca te są jedną z największych chińskich atrakcji do zwiedzania. W Zakazanym Mieście, które obecnie jest jedną z dzielnic Pekinu, można zobaczyć dawny Pałac Cesarski. W samym Centrum Zakazanego Miasta znajduje się Świątynia Nieba. Zbudowano ją w miejscu, które uważano za punkt, w którym niebo spotyka się z ziemią.

Podróż do Chin to oprócz nauki języka okazja na to, aby poznać tradycję, zwyczaje i kulturę chińską.

[Fot. pixbay.com]

[Artykuł sponsorowany]