Każda osoba planująca zakup i sprowadzenie auta z innego kraju powinna zapoznać się dokładnie z pojęciem akcyzy za samochód. Jest to opłata, bez której uiszczenia niemożliwa jest rejestracja pojazdu i jego użytkowanie w Polsce. Jakie formalności wiążą się z akcyzą na samochody i jakie stawki osiąga ten podatek?

Najważniejsze fakty o akcyzie za samochód

Akcyza za samochód (o której więcej na: http://www.akcyza.com.pl) jest podatkiem pośrednim, którego zapłata ciąży na osobie kupującej oraz sprowadzającej pojazd z zagranicy do kraju. Nie uiszcza się jej przy kupnie samochodu – jest to podatek dla państwa, który należy zapłacić osobno, składając odpowiednią deklarację do urzędu celnego.

Deklaracja dotycząca akcyzy od samochodu musi być złożona w przeciągu 14 dni od przeprowadzenia pojazdu przez granicę kraju, inaczej kupujący może zostać ukarany mandatem. Należy więc dopilnować wszelkich formalności i nie odkładać opłaty na ostatnią chwilę.

Jak obliczyć akcyzę za auto?

Akcyza za auto nie jest stałą kwotą – jej wysokość jest zależna od pojemności silnika sprowadzanego pojazdu. Zostały wprowadzone dwa progi dotyczące pojemności, według których naliczany jest podatek:

– dla pojazdów o pojemności silnika poniżej 2000 cm3 akcyza za samochód wynosi 3,1% wartości całego pojazdu,

– dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 akcyza za auto wynosi 18,6% wartości całego samochodu.

Wysokość akcyzy za auto oblicza się samodzielnie, dlatego trzeba zdobyć dokładne informacje odnośnie pojemności silnika zakupionego modelu i przeliczyć podatek zgodnie ze wzorem.

Jakie dokumenty są potrzebne do opłaty akcyzy od samochodu?

Jak było wspomniane, do dwóch tygodni od sprowadzenia samochodu do kraju należy złożyć specjalną deklarację, która umożliwi zapłatę akcyzy. Jest to deklaracja AKC-U/S, którą należy wypełnić informacjami o podatniku, zakupionym pojeździe oraz wysokości obliczonego samodzielnie podatku akcyzowego.

Deklarację AKC-U/S należy złożyć przed naczelnikiem urzędu celno-skarbowego w swoim rejonie. Następnym krokiem jest zapłata podatku – wtedy otrzymuje się komplet dokumentów, potwierdzających uiszczenie opłaty za akcyzę na samochód i umożliwiających rejestrację pojazdu w Polsce.

Ponieważ na złożenie deklaracji ma się ograniczony czas, warto odpowiednio przygotować się do jej wypełnienia. Problem mogą szczególnie sprawić specyfikacje techniczne dotyczące zakupionego pojazdu – należy podać takie parametry, jak:

– rok produkcji,

– numer VIN,

– moc silnika,

– pojemność silnika,

– dotychczasowy przebieg,

– rodzaj skrzyni biegów,

– sposób napędu,

– stan techniczny pojazdu.

Najlepiej sprawdzić powyższe informacje już przy zakupie, by wypełnienie deklaracji nie stanowiło żadnego problemu.

Profesjonalna firma zajmująca się akcyzami za samochód w Warszawie – pomoc przy sprowadzaniu aut

Akcyza wiąże się ze ścisłymi regulacjami prawnymi, wieloma formalnościami i koniecznością udawania się do urzędów – nie każdy ma czas, by zająć się tym osobiście. Na szczęście istnieją firmy, które specjalizują się w tematyce sprowadzania samochodów w zagranicy – w tym także pojęciu akcyzy za auto i wiążących się z nią obowiązków.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy dotyczącej akcyzy za samochód – w Warszawie i innych dużych miastach łatwo znaleźć specjalistów, którzy nie tylko doradzą, jak powinno się zapłacić podatek, ale również pomogą w gromadzeniu odpowiedniej dokumentacji i wypełnianiu deklaracji.

[Artykuł sponsorowany]