Alternatywne brzmienia, których można posłuchać nad rzeką. W tegoroczne lato będzie to możliwe w Toruniu, bo to tu właśnie zagra Alternatywna Scena Letnia.

Ożywić Bulwar Filadelfijski przez muzykę postanowiły Fundacja Nie.Art wraz z Toruńską Agendą Kulturalną. Dzięki temu wakacyjne koncerty nie będą nam się kojarzyć jedynie z mniej lub bardziej rzewnymi popowymi festiwalami. Na barce wiślanej wystąpi jeszcze, po inauguracji w wykonaniu Eric Shoves Them in his Pockets, sześciu artystów. Wszystko to będzie możliwe dzięki współpracy z Miastem Toruń.

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 21:00. Wstęp Wolny!

13 lipca – Hatti Vatti

13 lipca publiczność, która zgromadzi się nad Wisłą rozgrzeje Hatti Vatti, czyli gitarzysta zespołu Gówno Piotr Kaliński, który pod tym pseudonimem tworzy muzykę elektroniczną. Autor pięciu płyt, w tym jednej, którą stworzył z kultowym producentem Noonem. Występował już na największych festiwalach, takich jak Open’er czy Off Festival.

20 lipca – Meek , Oh Why

Kolejnym wykonawcą, który będzie uczestnikiem festiwalu Alternatywna Scena Letnia będzie raper i trębacz po Akademii Muzycznej w Krakowie – Meek, Oh Why. Dotychczas ma w dorobku jedną epkę i jeden album długogrający „Miło było poznać” wydany nakładem Asfalt Records, lecz także już za sobą współpracę z Pawbeatsem, Voo Voo czy Sewerynem Krajewskim.

22 lipca – Baasch

Bartosz Schmidt to producent, kompozytor (autor muzyki do filmu „Płynące Wieżowce”) i wokalista z Warszawy grający muzykę zanurzoną w synth oraz indie popie. Autor już trzech płyt, których wydawcą jest Nextpop.

27 lipca – Poison Heart

Swoja muzykę określają jako Punk’n Roll z pływami punk i hard rocka. Poison Heart to zespół, który wydał dwie płyty w amerykańskiej wytwórni Zodiac Killer Records. Toruńskie nabrzeże dawno nie widziało (czy raczej nie słyszało) tak energetycznej muzyki.

3 sierpnia – Bitamina

Wyjątkowe trio pochodzące z małego Secymina Nowego łączy w swojej muzyce hip hop z elektroniką, jazzem i folkiem, nadając mu ciekawymi, plastycznymi tekstami i melodiami swojski koloryt. Wydali w Kalejdoskop Records dwie świetnie przyjęte płyty. Zdecydowanie warto posłuchać trójkę chłopaków z Mazowsza.

10 sierpnia – Rosalie.

Pochodząca z Berlina, lecz tworząca w Poznaniu artystka, która trafiła pod skrzydła Tego Typa Mesa w Alkopoligamii, gdzie wydała niedawno swój minialbum „Enuff”. Elektronika w jej muzyce jest wymieszana z brzmieniem r’n’b i hip hopu z Ameryki lat 80. i 90.

17 sierpnia – Masecki

Na koniec Alternatywna Scena Letnia wybrzmi muzyką Chopina, którą na warsztat wziął pianista wykonujący jazz i muzykę poważną – Marcin Masecki. „Chopin Nokturny” ukazała się 1 marca, lecz muzyk zaraził się muzyką od Chopina od swojej babci, która nauczana była przez uczniów… uczniów Fryderyka Chopina. O wyjątkowości nagrodzonego Paszportami Polityki muzyka może świadczyć, że na swoich płytach zmagał się zwycięsko z twórczością samych Bacha i Beethovena. Marcin Masecki na pewno w godny sposób zakończy nadwiślane spotkania z muzyką alternatywną. Posłuchajcie sami.

Dołączcie do wydarzenia.

[Fot. Wojciech Leszczyński]