Trochę sarkazmu, lekko moralizatorski ton, duża dawka humoru  oto części składowe najnowszej produkcji braci Coen. Ave, Cezar! to komedia, oparta na trafnie stawianych pytaniach. Kryje w sobie jednak drugie, bardziej filozoficzne oblicze. Aby je odkryć, wystarczy zajrzeć do Kina Niebieski Kocyk.

W Hollywood zawrzało! Rozpoczęto prace nad wielkim filmowym widowiskiem Ave, Cezar!, które w zamierzeniu producentów zdolne będzie zachwycić miliony widzów. Film ma oszałamiać, zgarnąć wszystkie festiwalowe nagrody, a kwoty na kontach twórców powiększyć o kilka zer. Do realizacji dzieła zaangażowano setki statystów, kaskaderów, uznanych scenografów i słynnego reżysera. Nie zabrakło także gwiazdy, która wcieli się w tytułową rolę. Baird Whitlock (George Clooney), ikona kina, supergwiazda, przedmiot westchnień kobiet i mężczyzn na całym świecie, to nadzieja producentów. Whitlock zostaje jednak porwany! Prace nad Ave, Cezar! stają w miejscu, producenci filmowi rwą włosy z głowy, a całym zamieszaniem zaczyna się interesować plotkarska prasa. Za sterami staje więc Eddie Mannix (Josh Brolin) – człowiek od wszystkiego, który musi zaradzić zaistniałej sytuacji.

W krzywym zwierciadle braci Coen nawet Hollywood z kolorowych lat 50. traci nieco na intensywności. Reżyserski duet sięga do korzeni filmowego przemysłu, wyciągając na powierzchnię wszystkie jego słabostki i absurdy. Ave, Cezar! to nic innego jak zlepek tego, co przez lata oglądaliśmy na ekranach kin: jest trochę z westernu, sporo z kina akcji, odrobina romansu. Całość ubrana w komediową otoczkę ma bawić, ale także zmusić do chwili zastanowienia. Bracia Coen to mistrzowie filmowych manipulacji. Z łatwością wciągają widzów w świat poważnych rozważeń, nie boją się także bardziej komediowych rozgrywek. Igrając z oglądającymi dbają o to, by kolejne płaszczyzny filmowego scenariusza odkrywały się przed nimi stopniowo. Komuniści, teorie spiskowe, układy na najwyższym szczeblu przemysłu Ave, Cezar! nie zabraknie niespodzianek.

DATA: 25 kwietnia (poniedziałek) godz. 19:00
MIEJSCE: Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” (ACKiS Od Nowa, Gagarina 37a)
BILETY: 10 zł studenci/12 zł pozostali
SZCZEGÓŁY: fanpage wydarzenia

[fot. materiały prasowe]