Nasza uczelnia szczycić się może kolejnym, spektakularnym sukcesem. Awansowała bowiem w rankingu Google Scholar Citations i to aż o 87 pozycji! Wysokie miejsca zajęły także jej dwa repozytoria w Ranking Web of Repositories.

W najnowszym zestawieniu opracowanym przez Cybermetrics Lab, twórcę Webometrics Ranking of World Universities, możemy zobaczyć, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, z sumą 69034 cytowań, zajmuje 758. miejsce na świecie, a w zeszłym roku zajmował 845. pozycję. Awans UMK jest więc bardzo spektakularny! Dzięki temu, nasza uczelnia utrzymała swoją pozycję w rankingu krajowym i zajmuje wciąż 3. miejsce.

W ogólnopolskim rankingu prowadzi Politechnika Warszawska, która objęła w Google Scholar Citations 653. pozycję z liczbą 82947 cytowań, na drugim miejscu uplasował się natomiast Uniwersytet Warszawski, który zajmuje 671. miejsce na świecie i posiada 79475 cytowań. Za Uniwersytetem Mikołaja Kopernika znajdują się, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Tak jak przed rokiem, liderem najnowszego światowego zestawienia Google Scholar Citations jest Harvard University, z liczbą 1734533 cytowań.

Awans UMK w Google Scholar Citations – czym charakteryzuje się ten ranking?

Jak możemy przeczytać na stronie umk.pl:

„Ranking Google Scholar Citations jest oparty o tylko jedno kryterium: liczbę cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar. Dane obejmują dziesięć najlepszych publicznych profili z każdego uniwersytetu. Google Scholar to narzędzie przeznaczone dla naukowców służące do automatycznego monitoringu liczby cytowań własnych prac. W rankingu były brane pod uwagę wyłącznie upublicznione profile z właściwą afiliacją i instytucjonalnym adresem mailowym. Najnowsza edycja rankingu obejmuje prawie 5 tysięcy uniwersytetów na świecie.”


Warto nadmienić, że nie jest to jedyny sukces UMK jeśli chodzi o rankingi. Swoją silną pozycję potwierdziły po raz kolejny dwa repozytoria Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tym razem w Ranking Web of Repositories. Repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika awansowało o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją rankingu i zajęło 10. miejsce w Polsce. Wyprzedziło tym samym Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także e-Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. W notowaniu światowym Repozytorium UMK zajmuje 876. miejsce. Z kolei Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC), której koordynatorem jest Biblioteka Uniwersytecka UMK, jest 6. w zestawieniu krajowym oraz 703. w światowym Rankingu Web of Repositories. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Źródło: www.umk.pl