Bella Skyway jest festiwalem organizowanym nieprzerwanie od 2009 roku, mającym na celu wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia i tchnięcie nowego życia w stare mury miasta za pomocą niesamowitych projekcji. Jego początki wiążą się ze staraniem miasta o tytuł Europejskiej Stolicy kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech głównych filarach takich jak: nauka, sztuka, ludzie, mające silny wymiar społeczny, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Bella Skyway Festival to po prostu odzwierciedlenie duszy Torunia!

W tym roku na uczestników czekają wspaniałe atrakcje, które pozwolą odkryć Toruń na nowo:

  1. Devotion (Rynek Staromiejski) 

„Devotion” to zachwycająca projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, która zaprezentowana zostanie w nowoczesnym sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International. Kopuła projekcyjna o łącznej powierzchni 280 m2, a także niemal 10 m wysokości, z pewnością zapewni niebywałe wrażenia z seansu.

  1. Les Footballeurs (Ruiny Podominikańskie)  

Świetlna instalacja, autorstwa Remi Brun, pozwala na zrozumienie jak bardzo „jesteśmy ruchem”. Przedstawia potężny ruch dwóch piłkarzy: napastnika oraz bramkarza, którzy pozostają we wzajemnej relacji. Rzeźby stworzone są w skali 1:1, co pozwala na wzbudzenie w ruchu wrażenia wielkiej siły i dynamiki. Widz odczuwa napięcie i siłę obu piłkarzy.  Za pomocą zaledwie kilku diod LED przechwytywana jest rzeczywista dynamika postaci – wszystko po to, by pokazać jak potężny jest to ruch.

  1. Loopy Lou (Ruiny Podominikańskie)

Rzeźba zadedykowano dla córki artysty, Louise, której ruchy zostały zarejestrowane, gdy ta bawiła się w wieku 8 lat. Delikatne, ale i autorytatywne gesty ramion, wraz z ruchami skakanki, tworzą subtelną kombinację okrągłych kształtów, pętli, przechodzących przez metalowe łuki i niebieskie diody LED. Dzięki nim powstaje rzeźba, ożywająca we wszystkich kierunkach. Wystarczy kilka ruchomych punktów, które tworzą dziecko, skakankę, moment, nastrój… Instalacja zaprasza nas do przyłączenia się, wykonania kilku skoków i do znalezienia się w tym stanie umysłu, co dziecko.

  1. Sequence (Urząd Marszałkowski)

„Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni”. To przewodnia myśl kolejnej prezentacji festiwalowej Steve Nash’a, który przygotował instalację audio-wizualną pt.: „Sequence”. Przy oprawie wizualnej współpracowali z nim Larovsky oraz Vj Pillow. Obraz wynika tu z muzyki i w pełni ją odzwierciedla. Struktura budowana jest na zasadzie ciągu zdarzeń, symboli, kształtów i kontrastów.

  1. Opowiedz innym jak to wygląda (Plac za CKK Jordanki)

„Opowiedz innym jak to wygląda”  to makieta, która odzwierciedla unikalne wydarzenie geologiczne. W 2018 roku na należącym do archipelagu Wysp Krawędziowych atolu Karapanua nastąpiła pierwsza z cyklu kilku erupcji znajdującego się pod atolem wulkanu. Wyspa, niezwykle cenna ze względu na jej unikatowy ekosystem, zapadła się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię oceanu. Na jednym z podwodnych nagrań widać niesamowite zjawisko. Wytryskująca lawa dostaje się do wnętrza drzewa Finem mundi. Dopiero po około 8 sekundach zaczyna przepalać korę, by po chwili zastygnąć w morskiej toni w kształcie przypominającym drzewo.

Bezpośrednio po publikacji nagrania pojawiły się oferty wypraw dla nurków z opisem: „Obejrzyj krajobraz rodem z Piekła i opowiedz innym jak wygląda apokalipsa”. Kilkanaście dni później wyspa zapadła się jeszcze głębiej, grzebiąc unikalne zjawisko natury w odmętach oceanu.

  1. Geodrzewa (ul. Wały gen. Sikorskiego)

Geodrzewa to trzy niezwykłe rośliny, które posiadają ogromne i świecące kolce. Swoją obecnością tworzą swoisty mikrosystem. Jest to świat gdzie łączy się prostota geometrii i rytmu z nieregularnym światem roślin. Geodrzewa różnią się od zwykłych drzew tym, że komunikują się między sobą niezależnie zmieniając odcień i natężenie światła kolców przy tym wydając odgłos bębna. Sposób komunikowania między nimi sprawia, że tworzą razem spójną i harmonijną całość.

  1. Chinatown (ul. Gregorkiewicza)

Z Torunia do Gulin w Chinach jest dokładnie 7907 kilometrów. Na sześć dni prawdziwą atmosferę chińskiego miasta będzie można jednak poczuć nawet na Festiwalu! Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai czy azjatycka strefa gastronomiczna sprawią, że na kilka dni Państwo Środka znajdzie się niemal w samym centrum Torunia. Podróż po czterech barwnych strefach tematycznych rozpoczyna się przejściem przez Chińską Bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami.

  1. Symbioza (ul. Dąbrowskiego)

„Symbioza” to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na budynku oraz autobusie, widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem. Założeniem tej instalacji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz jak wspaniała i piękna jest koegzystencja rodzaju ludzkiego ze światem i w jakim kierunku może ona zmierzać.

  1. Loom (eNeRDe, ul. Browarna)

Projekt Chloe i Pedro to multimedialna instalacja site-specific, która koniuguje ich wspólne ekspresje artystyczne. Badania obu artystów opierają się na użyciu światła i przestrzeni. W ich pracy eksploracja ludzkiej percepcji w zakresie tych dwóch elementów jest analizą środowiska, w którym zainstalowany element zmienia się w narrację. Ta angażuje zarówno naturę, jak i ludzkie pragnienie kontrolowania chaosu.

  1. Projekcje (Teatr Baj Pomorski)

William Szekspir do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów na świecie. Pozostawił po sobie łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonety, wiele utworów innych gatunków, a także cały szereg kontynuatorów swoich idei. Już niedługo w Toruniu powstanie druga w Polsce scena szekspirowska. W związku z jej budową na festiwalu zagości mapping 3D poświęcony angielskiemu pisarzowi!

  1. Last Parade (Fosa Zamkowa)

„Last Parade”, autorstwa Alexandra Reichsteina, to wideo-instalacja dopasowana do miejsca, która tworzy rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami, gdzie cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków wędrują nieustannie wzdłuż toruńskich murów zamkowych. Zwierzęta chodzą parami, tak jak podczas marszu w kierunku Arki Noego, jednak tym razem powoli zanikają, jako że ich ostatni marsz się kończy.

  1. Quietly Speaking Colors (ul. Ciasna)

Większość wspomnień ma kolory. Instalacja jest pamiątkowym obrazem ojca, zawierającym całą gamę doświadczeń, spostrzeżeń, wyuczonych rzeczy, momentów spokoju i szczęścia, chwil wsłuchania się w otoczenie, w osoby obok ciebie, jak i w samego siebie. To droga do kwintesencji istoty, do wewnętrznego dziecka, do pierwszego związku – związku z twórcami.

  1. Retush (Pałac Dąmbskich)

Pałac Dąbskich przez wiele lat był siedzibą Zakładu Plastyki Intermedialnej. Młodzi artyści tworzący animację na potrzeby tego mappingu nie mieli okazji studiować w tym budynku, dlatego animacja przewrotnie ukazuje miejsce poprzez „różnorodność twórców”. Projekcja zrealizowana została przez grupę 15 osób – studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje są autorskimi wypowiedziami w większości skupiającymi się na „zabawie” formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych czy też lekko krytycznych akcentów, które wnikliwe oko odbiorcy z pewnością wyłapie.

  1. Świetlny Spektakl Specjala (Skwer Oficerskiej Marynarki Wojennej)

Specjal po raz trzeci zabłyśnie w Toruniu! Świetlny pokaz, który zobaczymy tym razem na skwerze przed Bramą Klasztorną, będzie jednak zupełnie inny od tych z poprzednich lat. Zabierze on widzów Bella Skyway Festiwal w podróż po Północy, tajemniczej krainie pełnej nieokiełznanych żywiołów, nieskrępowanej wyobraźni i unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Pokaże nam też sam Toruń w nieznanym do tej pory świetle. Animacja zostanie zaprezentowana na specjalnym ekranie, w towarzystwie starych, miejskich murów i dostojnie płynącej Wisły. Połączy w sobie nowoczesne techniki filmowe, dynamiczną animację, przestrzenne wideo 3D oraz efektowną grę punktów i świateł. Specjal. Smak Północy… to po prostu trzeba zobaczyć.

Uwaga! Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.

  1. Rainbow Connection (Hotel Bulwar)

Instalacja to ekspozycja modułów solarnych przetworzonych do formy ruchomej pryzmatycznej projekcji na ziemi. Moduły złączone ze sobą, tworzą płótno światła, które eksploruje fantastyczne i zjawiskowe krajobrazy głębokiego morza, lasu czy chmur. Gdy moduły delikatnie obracają się i kołyszą na wietrze, instalacja wydaje się ożywiać zmieniającymi się cieniami, wyświetlając wyobraźnię twórcy. Świetlne moduły wykonane są z upcyklingowanych pojemników, przez lokalne społeczności.

  1. Światło Wisły (Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego)

Po raz pierwszy w historii festiwalu światła, nieodłączny element historii Torunia, mianowicie most drogowy im. Józefa Piłsudskiego, stanie się jednym z największych aktorów wydarzenia. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Włączenie do mapy festiwalowej „Światła Wisły” ma sprawić, iż publiczność zagości i ożywi nadwiślańskie bulwary, które zapewne staną się jednym z kluczowych miejsc spotkań.

Uwaga! Instalację najlepiej oglądać z Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości Skweru Oficerskiej Marynarki Wojennej.

  1. Wrota (ul. Pod Krzywą Wieżą)

Jednym z pierwszych doniesień o teleportacji jest 4000-letni mit austronezyjskiego ludu Cham. To podanie o Lady Po Nagar, chłopce z rejonów gór Dai An, w prowincji Khánh Hòa. Bohaterka mitu opuściła rodzinne strony i udała się do Chin, gdzie poślubiła syna cesarza. Gdy mąż zakazał jej odwiedzać rodzinę, kobieta zniknęła i nagle pojawiła się w Nha Trang w Wietnamie. Tam pomagała potrzebującym i założyła państwo Champ. „Wrota” to obiekt poświęcony symbolice przejścia, które pomogło bogini Yan Po Nagar wyswobodzić się spod władzy złego męża, aby móc nieść dobro innym.

  1. Drzewa Świata (Alpinarium przy ul. Kopernika)

„Drzewa Świata” to instalacja próbująca pokazać piękno podróży i ich różnorodność. Podróże od wieków stanowiły wielką wartość. Podróżowaliśmy, lecz w pewnym momencie zabrakło nam miejsca. Zdecydowaliśmy wybrać się dalej. Na księżyc. Spróbowaliśmy. Udało się. Niedawno postawiliśmy sobie nowy cel: zdobyć Marsa. Ale, czy to nie za daleko? Dla NASA – nie. Dla nas – raczej tak. Czy to źle? Czas pokaże, jednakże to tylko umacnia twierdzenie, że podróże są bardzo ważne w życiu człowieka.

  1. Sąd Ostateczny (Collegium Maximum)

Interaktywny mapping na fasadzie budynku jest cyfrową interpretacją motywu Sądu Ostatecznego. W tej wersji każdy z widzów może stać się współautorem instalacji. Praca zachęca do interakcji poprzez dołączone do niej joysticki. Oparta została o mechanikę klasycznych gier wideo, przede wszystkim kultowego PONG-a. Do graczy należy wybór, po której stronie staną, czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

  1. Multimedialne pokazy: Czy jesteśmy tu sami? (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)

„Czy jesteśmy tu sami?” to widowiskowa podróż po najodleglejszych zakątkach naszej galaktyki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteśmy sami w kosmosie?”. Dzięki przygotowanemu pokazowi uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw.), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Podróż rozpocznie się sprzed budynku centrum nauki, a po powrocie na Ziemię będzie można zobaczyć spektakularny pokaz laserowy połączony z pirotechnicznym show.

 

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.