Kapituła nagrody upamiętniającej zmarłego w 2001 roku lidera Republiki ogłosiła tegorocznego laureata 14. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Zdobył ją wokalista Błażej Król. 

Błażej Król to artysta osobny na naszej scenie muzycznej, czego dowodzi jego działalność solowa i, paradoksalnie, praca w takich zespołach jak Kawałek Kulki i UL/KR. To utalentowany kompozytor, który swobodnie porusza się między muzyką instrumentalną i elektroniczną. Jeden z najlepszych tekściarzy młodego pokolenia, imponujący doborem słów, swobodą wyrazu i łatwością, z jaką buduje klimat swoich piosenek. – zdradził Mariusz Składanowski, członek kapituły.

Artysta nagrodę, w wysokości 15 tys. złotych, odbierze podczas koncertu, który odbędzie się 19 grudnia w toruńskim klubie Od Nowa. W skład kapituły weszli: muzycy Zbigniew Krzywański, Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, dziennikarze Agnieszka Szydłowska, Mariusz Składanowski i Mirosław Pęczak, satyryk Rafał Bryndal oraz Zbigniew Derkowski, reprezentant urzędników miejskich.

Błażej Król to polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów związany z zespołem Kawałek Kulki oraz UL/KL. Z  pierwszą grupą artysta nagrał dwa albumy studyjne Kawałek Kulki oraz Noc poza domem/error. W 2014 roku ukazał się solowy debiutancki krążek Błażeja Nielot, natomiast w kwietniu 2015 wydany został drugi album Wij.

[fot. Fanpage Błażeja Króla]