Sławek Wierzcholski to ikona polskiej muzyki, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – a tym bardziej w jego rodzinnym Toruniu. Kultowej postaci rodzimego bluesa znany dziennikarz Mirosław Pęczak poświęcił książkę „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”.

Wierzcholski urodził się w 1958 roku w Toruniu, ukończył I LO im. Mikołaja Kopernika i Wydział Prawa i Administracji UMK. Zafascynowany bluesem i jazzem, gra te gatunki od 21. roku życia. Należy do najwybitniejszych polskich harmonijkarzy – ma na koncie podręczniki gry na harmonijce ustnej, jest również charakterystycznym bluesowym wokalistą. W 1982 roku powołał Nocną Zmianę Bluesa, która szybko stała się czołowym zespołem polskiej sceny tego gatunku. Do dziś grupa ma w dorobku 22 albumy, ostatni jak dotąd, Matematyka serc ukazał się w tym roku. NZB może poszczycić się również koncertowaniem z królem bluesa, B.B. Kingiem oraz słynnym filmowym duetem Blues Brothers. Wierzcholski poza zespołem realizuje się jako sideman na płytach innych wykonawców (współpracował m.in. z Maanamem na albumie Klucz), a także dziennikarz – prowadził audycje poświęcone muzyce bluesowej w Radio Dla Ciebie i Programie III Polskiego Radia, pisał również m.in. do „Jazz Forum” i „Expressu Wieczornego”.

Nie dziwi więc, że bogaty dorobek pana Sławka doczekał się wreszcie książkowego podsumowania. Podjął się jego znany dziennikarz i miłośnik muzyki popularnej, znany z łamów „Polityki” Mirosław Pęczak. Ze spotkania obu panów powstało frapujące spojrzenie na „życie i twórczość” naszego toruńskiego bluesowego wirtuoza. Ukazało się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek. O książce z autorami będzie można podyskutować we wtorek, 4 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6). Wstęp wolny!