…A nie wiesz kogo zapytać! Przeczytaj i nie przegap szansy na gruby hajs od UMK.

Studenci naszej uczelni mogą ubiegać się o cztery rodzaje wsparcia finansowego – stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogę.

1. STYPENDIUM SOCJALNE

Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Sytuację materialną studenta ustala się na podstawie wysokości miesięcznej kwoty netto dochodu przypadającego na członka rodziny studenta. Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki może być przyznane studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej (spełniającemu przesłanki otrzymania stypendium socjalnego), jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Przeciętny miesięczny dochód (netto, na osobę w rodzinie) uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego nie może przekraczać progu ustalonego przez rektora i uczelniany organ samorządu studentów –obecnie maksymalnie do 850,20 zł.

2. STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Student może ubiegać się o stypendium rektora najwcześniej na drugim roku studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich oraz od I roku studiów II stopnia rozpoczętych w ciągu roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia.
1 października w życie przepis wprowadzający wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym o stypendium rektora będzie mógł ubiegać się student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim, jeżeli profil olimpiady jest zgodny z obszarem wiedzy, do którego jest przyporządkowany kierunek studiów.
Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać nie więcej niż 10% studentów każdego kierunku studiów prowadzonego w uczelni, ale jest ono przyznawane wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Stypendium rektora dla najlepszych studentów można otrzymywać tylko na jednym kierunku studiów i nie przysługuje ono po ukończeniu innego kierunku, za wyjątkiem sytuacji, gdy student kontynuuje studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat. Zasady te obowiązują niezależnie od kierunku, wydziału i uczelni, na której odbywane są studia.

3. STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Może je otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Studenci mają prawo do świadczeń pomocy materialnej niezależnie od formy studiów (stacjonarna, niestacjonarna) oraz wieku. Wysokość stypendium może być uzależniona (ale nie musi) od stopnia niepełnosprawności i ustala ją uczelnia w porozumieniu z odpowiednim organem samorządu studenckiego:

Znaczny stopień niepełnosprawności – niepełnosprawność w stopniu znacznym oznacza całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Taki stan weryfikuje posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów;

Umiarkowany stopień niepełnosprawności – niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oznacza całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Taki stan weryfikuje posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

Lekki stopień niepełnosprawności – częściowa niezdolność do pracy oraz celowość przekwalifikowania. Taki stan weryfikuje posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do III grupy inwalidów.

Świadczenie można pobierać wyłącznie na jednym kierunku studiów. Uprawnienia do pobierania tego świadczenia wygaszane są na wszystkich kierunkach w momencie uzyskania tytułu magistra. Wygaszane jest również na poziomie licencjatu, jeżeli student skończył studia I stopnia.

4. ZAPOMOGI

Zapomoga to świadczenie z funduszu pomocy materialnej, przyznawane studentom, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. Oznacza to, że wszystkie trzy przesłanki muszą zostać spełnione jednocześnie:

  • przyczyna musi być losowa (nie dało się jej przewidzieć, np. powódź);
  • przejściowa (sytuacja zmieni się w najbliższym czasie);
  • musi powodować pogorszenie się sytuacji materialnej.

Jest świadczeniem jednorazowym i może być przyznana studentowi nie częściej niż dwa razy w roku akademickim w różnych lub w tym samym semestrze. Student może otrzymać zapomogę tylko na jednym z realizowanych kierunków studiów. Wniosek o przyznanie zapomogi powinien być udokumentowany odpowiednimi zaświadczeniami potwierdzającymi przejściowo trudną sytuację materialną spowodowaną zdarzeniem losowym.

GENEROWANIE WNIOSKÓW:

Wnioski o stypendia należy generować w systemie USOS:
1) https://usosweb.umk.pl
2) zakładka „Dla Studentów”
3) zakładka „Wnioski”.

Terminy otwarcia generatorów w systemie:

3 października – uruchomiony moduł „średnie dochody” umożliwiający wygenerowanie oświadczenia o dochodach

6 października – uruchomiony moduł umożliwiający wygenerowanie wniosku o stypendium socjalne

7 października – możliwość wygenerowania wniosków o stypendium specjalne dla niepełnosprawnych i zapomogę.

20 października – otwarcie generatora wniosków o stypendium rektora.

Wnioski wraz z kompletem odpowiednich dokumentów (ich spis tutaj) o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów przyjmowane będą przez Odwoławczą Komisję Stypendialną w następujących terminach:
22-24 października – od godz. 9:00 do 17:00
25 października – sobota od godz. 10:00 do 15:00.

Więcej informacji o stypendiach znajdziecie na http://www.stypendia.umk.pl.