Toruńscy chemicy z  uniwersytetu UMK mogą pochwalić się kolejnym, naukowym sukcesem. Przez pół roku prowadzić będą badania dla ESA, europejskiego odpowiednika NASA. Oprócz zebranego doświadczenia i nowej wiedzy, pomogą ustalić odpowiedzi na pytania związane z przemysłem kosmicznym.

Badanie dotyczy tego, w jaki sposób ogrzewanie w próżni wpływa na materiały, które wykorzystywane  w kosmicznych technologiach. Na to pytanie nikt dotychczas nie znał odpowiedzi. Ani twórcy wspomnianych materiałów, ani ESA. Żeby się tego dowiedzieć, wszystko, co wysyłane z Ziemi musi przejść szereg badań w zasymulowanych warunkach.

Co toruńscy chemicy będą dokładnie robić dla ESA?

Chemikom z UMK zależy również na wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań do codziennego życia i istniejących już przedsiębiorstw. Zamierzają prowadzić badania czystości w „clean roomach”, które są pomieszczeniami o podwyższonej czystości. Okazuje się, że nie tylko należy je zbudować, ale też dbać o nieskazitelny ład i porządek. Biorąc pod uwagę brak zanieczyszczeń, należy znaleźć sposób na badanie tego, czy faktycznie ich nie ma. Spektroskopia w podczerwieni to jeden z subtelnych sposobów, na którego temat chemicy napisali wniosek grantowy. Zamierzają go wykorzystywać. Wzbudziło to już zainteresowanie jednej firmy z Włocławka.

Co więcej, toruńscy chemicy pochwalić się mogą nie tylko wyobraźnia i przeprowadzonymi badaniami, ale i tym, że ich dokonania wspinają się na coraz wyższe szczeble. Zamierzają opracować swoje usługi i oferować je za pośrednictwem stron internetowych. Ich wiedza jest eksploatowana nie tylko do celów naukowych. Wykonują pomiary dla całej Polski, ale i podmiotów w Wenezueli oraz Kanadzie. Toruńscy chemicy wyspecjalizowali się w czymś, czego nie było, a na co zapotrzebowanie rosło. Wartość projektu wynosi około 100 tysięcy złotych, ale dla badaczy cenniejsze jest zdobycie akredytacji Europejskiej Agencji Kosmicznej dla Centralnego Laboratorium Wydziału Chemii.

Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki i życzyć dalszych sukcesów!

[Fot. Paula Gałązka]

[Źródło: naukawpolsce.pap.pl]