Dziś, jak co roku w grudniu, będzie można odkryć na nowo Grzegorza Ciechowskiego w wykonaniu najbardziej znanych nazwisk polskiej sceny muzycznej. Oficjalnie są one objęte tajemnicą. 

Grzegorza Ciechowskiego nie trzeba przedstawiać, tym bardziej opisywać i charakteryzować go. Był postacią zbyt wielowymiarową, żeby to czynić. Coroczny koncert jego pamięci to potwierdza. Wykonania piosenek Republiki czy Obywatela G.C. przez przeróżnych artystów przekonują, że sam Ciechowski i jego twórczość wyławiają coraz to inne emocje i odczucia. Ci, którzy byli na „Ciechowskim” wiedzą o czym mowa. To wszystko dzięki idei odkrywania, wydawałoby się dobrze znanego artysty, dzięki wielu głosom, także młodego pokolenia muzyków. W tym roku, jak już informowaliśmy, ma wystąpić laureat nagrody Piotr Rogucki.

Do tej pory robiły to takie zespoły jak m. in. Coma, Hey, Voo Voo, Kobranocka. Zaśpiewały w Od Nowie także takie tuzy jak: Jacek Bończyk, Adam Nowak, Kayah czy Grzegorz Turnau.

Nagroda imienia zmarłego w 2001 roku artysty przyznana zostanie po raz dwunasty. Otrzymali ją m. in. wspomniany już Rogucki, Lao Che, Pustki, Julia Marcell (mieszkającą zresztą do 14. roku życia w Toruniu), Mela Koteluk.

Przypomnijmy, w tym roku otrzyma ją Misia Furtak, wokalistka zespołu très.b, z którym to otrzymała ostatni Paszport Polityki. Niedawno wydała solowy projekt o nazwie „Epka”. Rok temu artystka także wystąpiła na koncercie pamięci lidera Republiki. Laureatka, jak się dowiedzieliśmy, odwiedziła już dziś toruńskie planetarium. Ciekawe jaką tym razem wykona piosenkę na koncercie specjalnym. W tamtym roku były to np. „Telefony”.

 

Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa poświęcona Republice i Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zacznie się ona o godzinie 19.

Start o godzinie 20. Dziś bilety do nabycia w cenie 70 zł.

[Fot. Angelika Plich]