Niebywała okazja, by odwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne zwiedzającym! Poznaj historię jednego z najbardziej znanych budynków w Toruniu – Dwór Artusa zaprasza na niecodzienne zwiedzanie.

Dwór Artusa to nie tylko instytucja kulturalna, ale również zabytek o ogromnych walorach historyczno-architektonicznych. W obecnym kształcie powstał w latach 1889-1891, jednak formą bezpośrednio nawiązuje do gmachu z XIV wieku. Dawniej był siedzibą Bractwa św. Jerzego – ekskluzywnego stowarzyszenia kupców i bogatego patrycjatu Torunia. Jako miejsce wielu ważnych politycznych spotkań (podpisano tutaj m.in. II pokój toruński) znacząco przyczyniał się do rozwoju gospodardczo-kulturowego miasta. Dwór Artusa stał się siedzibą Centrum Kultury dopiero w 1993 roku. Obecnie jego neorenesansowa fasada jest jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów toruńskiej starówki.

Niestety zabytek ten nie jest na co dzień udostępniony dla ruchu turystycznego. Odbywa się w nim wiele imprez kulturalnych, jednak nie są one związane z charakterem miejsca. Dla zwiedzających dostępny jest jedynie parter. A szkoda, bo budynek o tak niezwykłych tradycjach historycznych z powodzeniem mógłby służyć jako przykład rozwoju dawnej kultury patrycjuszowskiej miasta, zwłaszcza że oprócz gdańskiego Dworu Artusa, to jedyny tego typu obiekt na świecie.

Raz w miesiącu zyskujemy jednak możliwość, by odkryć tajemnicę reprezentacyjnych sal Dworu Artusa. Pod okiem przewodnika wszyscy chętni mogą obejrzeć niedostępne na co dzień zakamarki budynku, posłuchać historii, opowieści, legend i ciekawostek z nim związanych. Kolejne takie zwiedzanie odbędzie się 15.03.2016 r. o godzinie 16.30 – przy grupie minimum 5 osób. Turyści dzięki temu będą mogli lepiej zrozumieć uwarunkowania, które sprawiły, że Toruń stał się tak ważnym ośrodkiem handlu, gospodarki i sztuki.

Zwiedzanie Dworu Artusa
Sień Dworu Artusa, Toruń
15.03.2016 (wtorek), 16:30
Bilet normalny: 6 zł., ulgowy: 4 zł.
Grupa minimum 5 osób