Kilka pociągnięć mazakiem, czasem dymek z krótką kwestią – tak wyglądały pierwsze wydawane komiksy. Te czasy minęły jednak bezpowrotnie. Dziś twórcy rysunkowych historii wspinają się na zupełnie inny poziom. Prace zyskują na pomysłowości i liczbie detali, komiksowy przemysł zaś na coraz większym gronie fanów. Jak wysoko współcześni czytelnicy cenią sobie popularne, komiksowe serie udowadnia Festiwal Komiksu i Kultury Popularnej „DwuTakt”.

Komiksy to rozrywka dla dzieci i mało wymagających odbiorców. – tak ugruntowany pogląd trwał w społeczeństwie jeszcze nie tak dawno. Rysownicy twardo jednak walczyli o to, by ich dzieła zyskały w końcu należne uznanie. Pomogli w tym fani, pomogli publicyści i badacze kultury, którzy zainteresowali się tą dziedziną literatury. Dziś komiksy stanowią wartościową i chętnie wybieraną formę rozrywki. Są równie dobre jak klasyczne dzieła literackie, zdaniem niektórych zdają się nawet…lepsze? – W sytuacji, gdy literatura przegrywa walkę o zainteresowanie z mediami elektronicznymi, komiks może być ciekawą alternatywą – mówi Wojtek Łowicki, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Komiksu i Kultury Popularnej „DwuTakt”.

Toruński festiwal to gratka dla entuzjastów komiksów. 30 maja Młodzieżowy Dom Kultury zamieni się bowiem w najprawdziwszy park rozrywki dla wszystkich wielbicieli gatunku. Spotkania z twórcami, konkursy, strzelanie do celu i karykatury rysowane na żywo – to tylko niektóre z przewidzianych atrakcji. Cały festiwal podzielony zostanie na kilka stref tematycznych. Oblicza polskiego komiksu czyli część odbywająca się w sali widowiskowej to okazja do obejrzenia występów kabaretowych, przedstawienia, a także na udział w spotkaniach z przybyłymi gośćmi: Witoldem Tkaczykiem, Maciejem Trzepałką, Jackiem Fedorowiczem. To także tutaj odbędzie się loteria fantowa, Bitwa Konkursowa (do której staną profesjonalni i początkujący rysownicy) oraz wręczenie Złotego Pucharu – trofeum przyznawanego za osiągnięcia w dziedzinie komiksu. Po zakończeniu prelekcji autorzy udadzą się do Strefy Autografów (sala 12), gdzie będą odpowiadać na pytania uczestników oraz podpisywać zakupione egzemplarze komiksów. A te nabyć można będzie na Giełdzie komiksu i różności (sala 101). Na stoiskach pojawią się komiksowe nowości, ale także wydania archiwalne i kolekcjonerskie. Nie zabraknie także gadżetów związanych ze znanymi seriami oraz oryginalnych plansz mistrzów polskiego komiksu, które również będą mogli zakupić uczestnicy. Tuż przy punkcie sprzedaży miejsce zajmie Jarosław „Jaro” Wojtasiński, znany satyryk i rysownik, które bezpłatnie szkicować będzie karykatury przybyłych. To jedyna taka okazja, by zdobyć własną podobiznę narysowaną ręką mistrza. W Strefie gier (sala 011) uczestnicy będą mogli zmierzyć się w turniejach gier planszowych i konsolowych. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali wartościowe nagrody rzeczowe. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń. Wielbiciele Gwiezdnych Wojen, którzy przybędą na festiwal, znajdą strefę dedykowaną specjalnie dla siebie. Przebudzenie Gwiezdnych Wojen (sala 03) to blok prowadzony w całości przez Toruńskie Imperium Star Wars, w czasie którego poruszane będą najróżniejsze kwestie dotyczące serii. „O czym piszczy Artoo?”, „Konkurs wiedzy o postaciach SW”, „Dziesięciu najpotężniejszych Lordów Sithów” – jeśli moc jest z Tobą to z całą pewnością nie możesz tego przegapić. Tegoroczny Festiwal Komiksu i Kultury Popularnej „DwuTakt” odbywa się pod hasłem „Komiks łączy pokolenia”, dlatego ostatnią ze stref poświęcono najmłodszym odwiedzającym. Strefa Dobrej Zabawy z Delfinkiem (sala 13) to miejsce bogate w uwielbiane przez dzieci atrakcje: malowanie twarzy, gry ruchowe, warsztaty plastyczne. Organizatorzy festiwalu zaplanowali także rozrywkę na świeżym powietrzu. Będzie w niej można sprawdzić swoją celność i bystre oko. Zadaniem uczestników będzie bowiem trafienie kulkami z farbą w podobizny komiksowych antybohaterów.

gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu (ul. Przedzamcze 11/15)
kiedy: sobota, 30 maja 2015
godzina: 10:00
bilety: uczniowie szkół podstawowych: WSTĘP WOLNY
uczniowie innych szkół oraz studenci 5zł; dorośli 10zł


[fot. materiały prasowe]