Niektórzy uznają, że poezja wymiera. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie wierzysz, to sprawdź sam. Już jutro rozpoczyna się największy festiwal poetycki w regionie.

Po okresie studenckich szaleństw juwenaliowych czas na Majowy BUUM Poetycki. To już XV edycja wydarzenia. Festiwal jest prezentacją oraz konfrontacją niezależnych poetów, magazynów literackich oraz innych reprezentantów tego kręgu. Wydarzenie nawiązuje do poetyckich spotkań, jakie miały miejsce w latach 70. i na początku 80. w Od Nowie. Majowy BUUM Poetycki to próba wymiany myśli oraz inspiracji wśród twórców, a także prezentacja tego, co wydarzyło się w świecie literackim w ciągu ostatniego roku. Współcześnie poezja wciąż żyje, lecz często ulega przeobrażeniom, gdyż próbuje iść z duchem czasu. Właśnie dlatego obok tradycyjnych form pojawia się również element performance’u oraz koncertu. BUUM ma charakter interdyscyplinarnego festiwalu, podczas którego odbywają się sceniczne prezentacje poezji, spotkania z poetami, koncerty, wystawy plastyczne oraz targi wydawnictw. Ciekawą tradycją jest „akcja stolikowa, czyli o poezji w cztery oczy”. Daje ona możliwość bezpośredniego kontaktu z poezją interpretowaną przez samych autorów w kameralnych warunkach.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się jutro o godzinie 20 wystawą Macieja Korżela „Emonimalizm”. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt grafik. Tytuł wystawy pierwotnie oznaczał „minimalistycznie o emocjach”. Obecnie, nazwa ekspozycji dotyczy również minimalistycznych środków i form użytych do wyrażenia bogactwa stanów ducha. Pierwszy dzień festiwalu to również Wielki Slam Poetycki. Zwycięzca zgarnie nagrodę w postaci 1000 złotych (brutto). Dla przypomnienia: slam jest formą konkursu, pojedynku na słowa. Uczestnicy prezentują tylko i wyłącznie własne utwory. Używanie wszelkich rekwizytów, kostiumów oraz instrumentów jest zabronione. Interesujący aspekt tego wydarzenia stanowi fakt, iż rolę jury pełni publiczność. Ludzi zgromadzonych na slamie zachęca się do żywiołowych reakcji (nie tylko pozytywnych), również w trakcie występu uczestników. Bilety: 5 złotych (studenci/absolwenci), 10 złotych (pozostałe osoby)

BUUMOWY wtorek upłynie pod znakiem filmowym. O godzinie 20 publiczność będzie miała okazję zobaczyć film Gustava Deutscha „Shirley – wizje rzeczywistości”. Ta austriacka produkcja z 2013 roku opowiada historię Ameryki i jej mieszkańców odwołując się do obrazów Edwarda Hoppera. Artysta fascynował pisarzy, malarzy, reżyserów i wszystkich bardów nocnego życia. Jego obrazy intrygowały enigmatycznością – były zatrzymanymi kadrami z pełnych napięcia sytuacji. Artysta nigdy jednak nie przedstawiał w swoich dziełach momentu kulminacyjnego. Dlatego właśnie reżyser rozpoczyna swoją opowieść tam, gdzie kończy się narracja malarza. W ten oto sposób prace artysty ożywają. Bohaterką filmu jest amerykańska everygirl o imieniu Shirley. To właśnie ona prowadzi widzów przez rzeczywistość swojego kraju w pierwszej połowie XX wieku. Bilety: 5 złotych (studenci/absolwenci), 10 złotych (pozostali).

W środę na festiwalu zagoszczą m.in. Jacek Podsiadło, Grzegorz Kaźmierczak, Mariusz Grzebalski, Paweł Tański, Szymon Szwarc, Rafał Różewicz, Martyna Buliżańska, Justyna Bargielska. Odbędzie się również spotkanie z Urszulą Kozioł (poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych), które poprowadzi Paweł Tański. W środę wystąpi także bydgoski zespół VARIETE. Grupa należy do prekursorów i najważniejszych przedstawicieli zimnej fali w Polsce. VARIETE zaskakuje wciąż świeżością brzmienia oraz połączeniem hipnotycznych dźwięków ze znakomitymi tekstami Grzegorza Kaźmierczaka. Zespół ma na koncie siedem albumów. Bilety: 5 złotych (studenci/absolwenci), 10 złotych (pozostałe osoby)

Ostatni festiwalowy dzień rozpocznie się o godzinie 20 Odczytem Dźwięku. To tytuł cyklu spotkań literacko-muzycznych. Umożliwiają one kontakt ze współczesną literaturą oraz muzyką improwizowaną. W tym roku do współpracy został zaproszony poeta Adam Kaczanowski oraz Hubert Wińczyk. Gośćmi ostatniego dnia BUUMU Poetyckiego będą również: Adam Wiedemann, Joanna Dziwak, Magdalena Gałkowska oraz Grzegorz Giedrys. Publiczność będzie miała okazję również zobaczyć film  „KOÑJO – 30 LAT W KOSMOSIE” oraz wziąć udział w akcji Paweł KOÑJO KONNAK – Szymborska zlewu polskiego. W czwartkowy wieczór Kazik Staszewski wystąpi wraz z Kwartetem Proforma w koncercie upamiętniającym Stanisława Staszewskiego. Bilety(koncert): 30 złotych (studenci/absolwenci), 40 złotych (pozostałe osoby).

Dla zainteresowanych link do XV Majowego BUUMU Poetyckiego: https://www.facebook.com/events/235544756653220/

[Fot. materiały promocyjne]