Wystarczy chwila, by zostać zarejestrowanym w bazie potencjalnych Dawców szpiku kostnego. Poświęćcie moment, a być może uratujecie komuś całe życie.

Wolontariusze Fundacji DKMS Polska po raz kolejny pojawią się na toruńskiej uczelni, by rejestrować dobre dusze w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

Jak wygląda rejestracja?

Rejestracja trwa kilka minut. Najpierw przeprowadzany jest wywiad medyczny. Potencjalnymi Dawcami mogą zostać osoby między 18. a 55. rokiem życia, ważące co najmniej 50kg, niemające dużej nadwagi. Jeśli wywiad wstępny przebiegnie pomyślnie, wówczas specjalnym patyczkiem pokrytym bawełnianą główką pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Następnie wypełnia się formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. I to wszystko! Jeśli zastanawiasz się, czy schorzenie, na które cierpisz, może przeszkodzić w rejestracji, zapoznaj się z listą dostępną tutaj.

Co potem?

Na podstawie pobranego wymazu zostają określone cechy zgodności antygenowej. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa 3-4 miesiące. Jeśli okaże się, że pacjent potrzebujący przeszczepu szpiku ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się w bazie, dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego Dawcy.

Boję się zostać dawcą, bo to pewnie boli…

Istnieją dwie metody pobierania szpiku. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Natomiast w pozostałych przypadkach szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Co ważne szpiku nie pobiera się nigdy z rdzenia kręgowego. Zabieg nie ma nic wspólnego z kręgosłupem.

Dlaczego warto się zarejestrować?

– zajmuje to niewiele czasu. Możesz to zrobić w przerwie między zajęciami.
– co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.
– w bazie zarejestrowanych jest ponad milion dawców. Jednak nadal wielu chorych nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy. Możesz to zmienić, rejestrując się w bazie.

Gdzie i kiedy można się zarejestrować czyli DKMS na UMK

Biblioteka Uniwersytecka (hol główny) – ul. Gagarina 13, Toruń – 4 grudnia 2017 (poniedziałek), godz. 10:00-17:00

Wydział Ekonomii i Zarządzania – ul. Gagarina 13a, Toruń – 5 grudnia 2017 (wtorek), godz. 10:00-17:00

Wydział Prawa i Administracji – ul. Gagarina 15, Toruń – 5 grudnia 2017 (wtorek), godz. 10:00-17:00

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska – ul. Lwowska 1, Toruń – 6 grudnia 2017 (środa), godz. 10:00-17:00

Collegium Humanisticum – ul. Bojarskiego 1, Toruń – 6 grudnia 2017 (środa) godz. 10:00-17:00

Wydział Humanistyczny – ul. Fosa Staromiejska 1a, Toruń – 7 grudnia 2017 (czwartek), godz. 10:00-17:00

Wydarzenie na Facebooku

[fot. fanpage DKMS na UMK]