Określana mianem jednego z największych tegorocznych wydarzeń kulturalnych wystawa „Do czysta” Mariny Abramović zostanie zaprezentowana w Toruniu.

Kim jest autorka?

Urodzona w Belgradzie, Marina Abramović jest absolwentką Akademii Sztuk w Belgradzie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. To właśnie miasto narodzin Abramović jest inspiracją do jej twórczości. Artystka funkcjonuje w środowisku od blisko pięciu dekad i uznawana jest za niezwykłą, wręcz kultową, postać sztuki współczesnej. Przez liczne grono krytyków wpisywana jest w nurt sztuki konceptualnej. Jej prace często poza standardowymi formami, łączone są ze sztuką performance, gdzie ciało artystki jest formą przekazu.

O samej wystawie słów kilka

„Do czysta” jest pokazem około 120 dzieł, których pochodzenie datowane jest na lata 60. Wystawione zostaną także prace współczesne. Poza standardowymi formami wystawy, czyli m.in obrazami, rzeźbami, fotografią, przewidziane są odtwarzane na żywo rekonstrukcje performatywnych akcji artystki. Sama Marina Abramowić będzie uczestniczyć w przedsięwzięciu, jakim jest jej autorska wystawa. Wernisaż współtworzą takie instytucje artystyczne, jak Moderna Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebek i Bundeskunsthalle w Bonn. Polska jako jedyny kraj w części środkowo-wschodniej Europy będzie miejscem zaprezentowania wystawy Abramović.

Kiedy i gdzie?

Od 8 marca do 11 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej, ul.Wały Generała Władysława Sikorskiego 13.