Wałęsa, Janda, Raczek, znakomici goście, świetne filmy – Tofifest startuje jutro

Przyszły tydzień minie Toruniowi pod znakiem dobrego kina. W poniedziałek rusza 11. edycja największego festiwalu filmowego w mieście

W tym roku w ramach festiwalu obejrzeć będzie można ponad 100 filmów. Część z nich powalczy o Złote Anioły w czterech konkursach:

- On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych

Tutaj w szranki stanie 11 pozycji z całego świata. My w szczególności kibicujemy reprezentującym biało-czerwone barwy obrazom: „Dziewczynie z szafy” Bodo Koxa, który choć wybił się do mainstreamowej dystrybucji nie pozbył się offowego artyzmu i w oniryczny sposób opowiada  słodko-gorzką historię niepełnosprawności;  oraz „Płynącym wieżowcom” Tomasza Wasilewskiego – odważnemu, wnikliwemu spojrzeniu na środowisko homoseksualistów.

W jury zasiądzie m.in. Tomasz Raczek.

- Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

W tej kategorii rywalizować będzie 25 filmów – krótkometrażowych dokumentów, animacji i produkcji fabularnych.

From Poland. Konkurs Polski

12 filmów, a wśród nich najważniejsze i największe polskie produkcje ubiegłego roku. Od ociekającej naturalizmem i demaskowaniem polaczkowatości „Drogówki” Smarzowskiego, przez młodych Polaków portret własny w „Nieulotne” i „Bejbi blues”, aż po magiczne „Chce się żyć” – panorama rodzimego kina.

- Lokalizacje

Czyli najstarszy w Polsce konkurs festiwalowy dla twórców lokalnych. W tym roku o laur zwycięstwa zawalczy 27 filmów. Konkurs zaskakuje mozaiką form – od wideoklipu, przez fabułę, po dokument – i tematów związanych z kujawsko-pomorskim. Młodzi twórcy pokazują na co ich stać.

Dla kogo specjalne Anioły?

Kto zgarnie konkursowe statuetki – nie wiadomo, znane są natomiast nagrody specjalne. Anioły za niepokorną twórczość powędrują do Kazimierza Kutza („Pułkownik Kwiatkowski” ) i Małgorzaty Szumowskiej ( głośne „W imię…”).

 

Złotego Anioła dla wschodzącej gwiazdy kina europejskiego będzie mogła sobie niedługo postawić na półce młodociana matka z „Bejbi blues” i dziewczyna Gierszała z „Nieulotne” Magdalena Berus.

Specjalna skrzydlata statuetka powędruje do rąk Krzysztofa Zanussiego.

Janda o Danucie W.

Tofifest to przede wszystkim filmy, ale nie tylko. Gościem specjalnym festiwalu będzie Danuta Wałęsa, która obejrzy monodram „Danuta W.” na podstawie głośnej książki własnego autorstwa „Marzenia i tajemnice”. Reżyserką, a zarazem aktorką w sztuce jest Krystyna Janda.

Festiwal zakończy 27 października audiowizualny koncert Smolika.

Wszystkie pokazy filmów i imprezy towarzyszące odbędą się w CSW i Od Nowie.