W Bydgoszczy trwa właśnie Drums Fusion 2019, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej. Jest to już trzynasta edycja tej imprezy. W tym roku zwieńczeniem festiwalu będzie koncert Omary Portuondo i Richarda Bony, a także Stewarta Colepanda w towarzystwie Orkiestry Opery Nova.

Drums Fusion 2019

W Bydgoszczy, już po raz trzynasty, odbywa Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej. W tym roku trwa od 27 maja do 2 czerwca. Wisienką na torcie tegorocznego Drums Fusion są koncerty wybitnych sław, takich jak Omara Portuondo, Richard Bona i Stewart Copeland. Ponadto odbywa się także szereg nieco mniejszych, ale równie ciekawych wydarzeń festiwalowych, które mają miejsce już od poniedziałku. Zaliczyć możemy do nich chociażby Międzynarodowe Forum Perkusyjne czy Parady Perkusyjne.

W sobotę 1 czerwca w Filharmonii Pomorskiej odbędą się dwa koncerty gwiazd festiwalu. Jako pierwsza na scenie pojawi się Omara Portuondo. Jest to pierwsza dama oraz głos Buena Vista Social Club. Na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej wystąpi ze swoim projektem o nazwie Omara Es Cuba – The Last Kiss. Artystka określana według Billboardu jako „najpopularniejszy kubański żeński głos wszech czasów”, przenosi publikę w czasie i miejscu podczas swoich występów na żywo, które porównywane były klasą do takich legend jak Billie Holiday czy Edith Piaf. Nasączone są jednak kubańską esencją. Omara występuje na estradzie nieprzerwanie od momentu gdy skończyła 15 lat, co daje ponad 70 lat muzycznego doświadczenia!

Jako drugi na scenę wkroczy Richard Bona wraz ze swoim składem Mandekan Cubano. Muzyk jest kameruńskim artystą, którego głos, kunszt gry na gitarze basowej i umiejętność kompozytorska, czynią go jedną z najwybitniejszych postaci sceny afrykańskiej. Bona współpracował z gwiazdami takimi, jak: Michael Brecker, Paul Simon, Chaka Khan, Tito Puente, Herbie Hancock, Bobby McFerrin, Chick Corea, czy George Benson. Był też muzykiem Pat Metheny Group. Na swoim najnowszym albumie Heritage, „afrykański Sting” zmierzył się z roztańczonymi rytmami prosto z Kuby, by wraz z charakterystycznymi brzmieniami przenieść się w rejony, które dotąd były inspiracją jego poprzednich nagrań. Materiał jest w związku z tym pierwszym afro-kubańskim projektem artysty.

W niedzielę 2 czerwca przeniesiemy się do Opery Novej. Odbędzie się tam koncert jednego z najlepszych perkusistów świata – Stewarta Copelanda. Artysta jest kompozytorem, perkusistą, twórcą muzyki filmowej, operowej i baletowej, a także autorem ścieżek muzycznych do gier. Przyjedzie do Bydgoszczy ze swoim najnowszym projektem scenicznym Stewart Copeland Lights Up the Orchestra. Na scenie towarzyszyć mu będzie orkiestra muzyków bydgoskiej Opery Nova. Podczas koncertu usłyszymy utwory Copelanda ze ścieżek dźwiękowych do filmów „Wall Street” Olivera Stone, „Rumble Fish” F.F. Coppoli i „Equalizer/Bez litości” Antoine’a Fuqua. Będzie też muzyka The Police, utwory Darkness, Don’t Stand i Miss Gradenko – wszystkie napisane dla zespołu przez Copelanda.

Drums Fusion 2019 – szczegóły głównych koncertów:

Kto: Omara Portuondo, Richard Bono

Kiedy: 1 czerwca – pierwszy koncert o godz. 19.30, drugi o 21.30

Gdzie: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Bilety: W cenie 60-150 zł na oba występy, do nabycia tutaj.


 

Kto: Stewart Copeland

Kiedy: 2 czerwca, godz. 19.00

Gdzie: Opera Nova w Bydgoszczy

Bilety: W cenie 80-120 zł do nabycia tutaj.