23 czerwca przed Dworem Artusa, dwie zasłużone osoby związane z Toruniem odsłonią swoje Katarzynki. Zaszczytu dostąpią prof. Marian Filar oraz Tomasz Organek, którzy dołączą tym samym do Piernikowej Alei Gwiazd. Uroczysta Gala będzie połączona z koncertami.

Nowi członkowie Piernikowej Alei Gwiazd

Profesor Marian Filar - ukończył w 1967 roku studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Pięć lat później doktoryzował się z prawa na tym samym wydziale, a w 1988 uzyskał tytuł profesora. Trzy lata po tym objął stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1988-1990 był dziekanem wydziału, a w latach 1990-1993 prorektorem uczelni.

Był związany z mediami, szczególnie można go kojarzyć z cotygodniowych felietonów w „Nowościach”. Oprócz tego prezes Towarzystwa Miłośników Torunia. Aktywnie udzielał się także w polityce. Członek m.in. Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności oraz Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W latach 1997-2001 wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. W wyborach samorządowych w 2006 roku ubiegał się o fotel prezydenta Torunia, ale przegrał z Michałem Zaleskim, który wówczas uzyskał reelekcję.

W 2009 roku IPN wniósł o jego lustrację, ale jeszcze tego samego roku orzeczono jego niewinność.

Prof. Marian Filar został odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski w 2015 roku.

Tomasz Organek - urodzony w Suwałkach, współzałożyciel zespołu SOFA, twórca projektu Ørganek i jednocześnie jego wokalista. Absolwent filologii angielskiej UMK w Toruniu. Jego najważniejszy dotychczasowy projekt – Ørganek powstał w 2013 roku i wykonuje muzykę określaną jako rock alternatywny. Do tej pory ma na koncie dwa albumy – „Głupi” oraz „Czarna Madonna”. Z tego pierwszego pochodzą hity, które znalazły się na czołowych miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Dwa z nich – „O, matko! oraz „Italiano” trafiły nawet na podium, natomiast „Głupi ja” osiągnął już ponad 7,5 miliona wyświetleń na Youtubie.

Album „Czarna Madonna” z 4 listopada 2016 zawiera piosenki, które pomogły zespołowi w końcu podbić LP3. Zarówno „Missisipi w Ogniu”, jak i „Wiosna” znalazły się na samym szczycie.

Tomasz Organek został zaproszony do prestiżowego projektu – „Męskie Granie”. Obecnie jest jednym z najgorętszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej. W ostatni weekend miała jednak miejsce nieprzyjemna sytuacja. Podczas powrotu z koncertu w Ostródzie, artysta prowadził samochód po spożyciu alkoholu i spowodował kolizję. W środę wydał oświadczenie, w którym przeprosił swoich fanów i zapowiedział, że poniesie wszystkie konsekwencje. Impreza z 23 czerwca będzie zatem przyjemnym momentem, po trudnym okresie, który artysta przeżywa w ostatnich dniach.

Nie tylko Gala

Imprezie będzie towarzyszył koncert zespołu Dixie Brotherhood z Torunia. Ekipa wykonuje jazz tradycyjny i liczy sobie sześciu muzyków.

Po uroczystym odsłonięciu Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd, na scenie pojawi się zespół Ørganek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kiedy?
22 czerwca – godzina 20:00
Gdzie?
Rynek Staromiejski

Dołącz do wydarzenia na Facebooku