Festiwal PER Musicam AD ASTRA odbędzie się w Toruniu już po raz szósty. Słuchacze będą mieli okazje posłuchać europejskich chórów na przełomie czerwca i lipca.

Zmagania konkursowe

VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika potrwa od 26 czerwca do 1 lipca 2018 r. Jego organizatorami są niemiecka agencję Meeting Music oraz chełmżyńskie Stowarzyszenie Tumska 14.

W tym roku o Grand Prix i nagrodę główną w wysokości 2 tys. euro powalczą zespoły chóralne z Czech, Węgier, Norwegii, Niemiec, Szwecji, Danii i Polski. Wystąpią one w konkursowych przesłuchaniach, by potem dać festiwalowe koncerty przed publicznością w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki a także w Chełmży i Lubiczu. Wszystkie koncerty festiwalowe są darmowe.

Najpierw zmierzą się ze sobą jednak w poszczególnych kategoriach. Będą to kategorie A (z pewnymi ograniczeniami co do wykonywanego repertuaru, udziału akompaniamentu czy liczby chórzystów) B (bez powyższych ograniczeń), G (chóry dziecięce i młodzieżowe), S (muzyka sakralna), P (pop & jazz), F (folklor).

Finaliści konkursu o Grand Prix wykonają 2 utwory a capella niewykonywane we wcześniejszym programie konkursu PMMA. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 30 czerwca w Dworze Artusa.

Koncerty specjalne

W ramach VI PER Musicam AD ASTRA miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli możliwość wysłuchać dwóch koncertów specjalnych. Pierwszy z nich „JPII in memoriam” odbędzie się w Bazylice Konkatedralnej Chełmży już 26 czerwca i w Kościele Akademickim oo. Jezuitów Toruniu 27 czerwca jako Koncert Inauguracyjny Festiwalu. Będzie tutaj dominować wyciszenie, spokój, kontemplacja i harmonia, a zagrane zostaną „Stabat Mater” Arvo Pärta, „Thuremin” (które wybrzmi po raz pierwszy w Europie) Maartena Spruijta oraz „Ave Maria” Roberta Ingallsa, którzy zapowiedzieli swoją obecność na Festiwalu. Utwory te wykonają Capella Bydgostiensis oraz Chór „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego festiwalu Kingi Litowskiej. Koncert dopełnią kompozycje a capella cenionych twórców Erica Whitacre’a i Ēriksa Ešenvaldsa.

Drugi koncert specjalny w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzonego przez Krzysztofa Szydzisza zatytułowany został „Kupalnocka, mała nocka”. Koncert wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną pokazującą piękno polskiej przyrody, zwłaszcza regionu kujawsko-pomorskiego, oraz zwyczaje ludowe. W Dworze Artusa usłyszymy 29 czerwca o godz. 20:30 najnowsze aranżacje polskiej pieśni ludowej przygotowane przez toruniankę, laureatkę konkursów kompozytorskich, Zuzannę Koziej.

Ciekawymi elementami Festiwalu będą warsztaty chóralne (z emisji głosu czy interpretacji utworu) oraz tzw. „evaluation performance”, który dopuszcza możliwość wcześniejszego kontaktu zespołu z całym jury i uzyskania uwag na temat wykonywanego repertuaru.

W ubiegłym roku w konkursie wygrał mieszany chór Ventspils z Łotwy, dyrygentka Chóru Szkolnego Good Hope z Hongkongu Melody Tang oraz Annlaug Hus dyrygentka norweskiego chóru Bergen Kammerkor.

Na wszystkie koncerty  obowiązuje wstęp wolny, jedynie na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert „Kupalnocka, mała nocka” obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

[Fot. materiały prasowe]