Już 1 września rozpocznie się Festiwal Art Moves, a dokładniej Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves. Oficjalne otarcie imprezy zaplanowano na 8 września. Festiwal odbędzie się w Toruniu po raz dziesiąty, będzie więc to edycja jubileuszowa! Hasło tegorocznej imprezy brzmi: „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?”. Poznaliśmy już laureatów konkursu, którzy, według jurorów, najlepiej zinterpretowali to hasło. 

Czym charakteryzuje się Festiwal Art Moves?

Jest to jedyny na świecie festiwal, który poświęcony jest sztuce bilbordowej. W ramach imprezy, w przestrzeni miasta, prezentowane są prace w dwóch blokach: głównym i konkursowym. Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, które nadsyłane są przez młodych artystów z całego świata. Artyści, poprzez twórczość, przedstawiają swoją interpretację hasła, które towarzyszy danej edycji festiwalu. Hasła te zawsze tworzone są w przemyślany sposób, adekwatny do danej sytuacji na świecie. Tematy te mają bowiem korespondować z procesami i zjawiskami społecznymi, które kształtują ówczesne społeczeństwo.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 797 prac, nadesłanych przez 442 artystów z 61 krajów świata. Prace przybyły, m.in. z Ukrainy, Tajwanu, USA, Filipin, Rosji, Kuby, Wielkiej Brytanii, Iranu i wielu innych krajów! Dużo prac zostało nadesłanych z Rosji i Ukrainy.

W konkursie wyróżniono 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2017. Zwycięskie prace wybierało jury w składzie: Christine Wong Yap (artystka / Nowy York), Mark Titchner (artysta / Londyn), Małgorzata Augustyniak (historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa), Rafał Góralski (artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń).  Za najciekawszą pracę uznano projekt, którego autorem jest Alessandro Di Sessa z Włoch. Właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN.

Zwycięska praca konkursowa, której autorem jest Alessandro Di Sessa z Włoch.

Zwycięska praca konkursowa, pt. „Nasz świat”, której autorem jest Alessandro Di Sessa z Włoch.

Ponadto jury wyróżniło 9 prac, których autorami są: Tina Zakierska (Polska), Valeria Moskovchenko (Ukraina), Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach (Polska), Wojciech Janicki (Polska), Mabi Lusala (Czechy), Oleksandra Yakovleva (Ukraina),  Maria Papagianni (Grecja), Ying Hsiu, Chen i Hsiang Ying, Chen (Tajwan), Łukasz Mesjasz (Polska).

Mabi Lusala (Czechy) -  praca wyróżniona.

Mabi Lusala (Czechy) –
praca wyróżniona.

jj

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach (Polska) – praca wyróżniona.

W tym roku artyści podjęli się interpretacji hasła: „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?”. Hasło to można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Tworząc swoje dzieła, młodzi artyści mogli odpowiadać sobie na wiele pytań. Czy każdy z nas jest odpowiedzialny za kształt świata, w którym żyjemy? Czy jesteśmy gotowi, by się zaangażować i wziąć odpowiedzialność za swoje życie i życie wspólnot, w których żyjemy? Czy mamy biernie czekać, aż ktoś inny zrobi coś za nas? Jeśli wielu z nas zrobi codziennie coś małego, a jednak świadomego i sensownego, to czy będzie miało to wpływ na kształt świata, w którym żyjemy?

kk

Oleksandra Yakovleva (Ukraina) – praca wyróżniona.

Valeria Moskovchenko (Ukraina) - praca wyróżniona.

Valeria Moskovchenko (Ukraina) – praca wyróżniona.

Festiwal rozpocznie się 1 września 2017 w Toruniu, oficjalne otwarcie odbędzie się 8 wrześniao godz. 12.00 na Pl. Rapackiego, w Toruniu. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Bohater”.

Program festiwalu

01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)

01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Czerwona Droga / Aleja Jana Pawła II, Galeria AMC / ul. Grudziądzka, Galeria Copernicus / ul. Żółkiewskiego)

07.09 – 10.10 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego / ul. Chopina, ul. Wały gen. Sikorskiego, Szosa Chełmińska / Targowisko)

07.09 – 10.10 – Art Moves Workshop / warsztaty dla młodzieży, interaktywne bilbordy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego)

08.09 godz. 12 – Otwarcie festiwalu (Pl. Rapackiego)

08.09 godz. 12-13 – Akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego)

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej, a także na Facebooku i Instagramie: #artmovesfestival.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

[Fot. materiały organizatora]