Festiwal Wisły powoli staje się nową toruńską tradycją. W tym roku odbędzie się już jego czwarta edycja i potrwa trzy dni, od 14 do 16 sierpnia.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 14 sierpnia w podwłocławskich Bobrownikach. Tam dokładnie 100 lat temu bolszewicy przekroczyli Wisłę. Bobrowniki były jedynym miejscem na całej długości Wisły, gdzie sowieci przekroczyli najdłuższą polską rzekę podczas ataku na nasz kraj. Pierwszy dzień Festiwalu Wisły 2020 będzie poświęcony pamięci o ofiarach tego wydarzenia, podczas którego oprócz przelanej krwi tonęły także polskie statki.  14 sierpnia zostanie otwarty szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, dowódcy zatopionego statku „Moniuszko”. Porucznik zginął zakłuty bolszewickimi bagnetami na lewym brzegu Wisły w Mikorzynie. Uczestnicy imprezy w Bobrownikach dopłyną w to miejsce łodziami. Jak zapewniają organizatorzy, będzie można tam posłuchać muzyki i dobrze zjeść, do czego okazją będzie Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, gdzie prezentowane będą specjały z całego dorzecza Wisły.

Drugiego dnia Festiwal przenosi się do Torunia. Poza łodziami festiwalowymi, które zmierzać będą z Bobrownik do  Grodu Kopernika ze spodwłocławskiej miejscowości wyruszą także Regaty Długodystansowe, których finał odbędzie się właśnie w Toruniu. Jarmark „Nadwiślańskie Smaki” i stoiska edukacyjne oraz rękodzieło pojawią się na prawym brzegu Wisły, wzdłuż ul. Bulwar Filadelfijski, aż do Przystani Toruń i portu AZS. Po lewej stronie Wisły na plaży na wysokości Zamku Dybowskiego planowane są koncerty, gry, pokazy, od siatkówki po badmintona, od jogi po aikido.

Mapa Festiwalu Wisły 2020

Mapa Festiwalu Wisły 2020

16 sierpnia impreza skoncentruje się na prawym brzegu Wisły. Akompaniament bębnów towarzyszyć będzie wyjątkowej paradzie statków i łodzi biorących w tegorocznej edycji Festiwalu. Ostatniego dnia imprezy odbędzie się spektakl „Frycowe”, także z udziałem bębniarzy. Warto też zapoznać się z ofertą toruńskich muzeów, które włączyły się w obchody święta rzeki przebiegającej przez Toruń. Będzie można również zwiedzić zabytkową Barkę Lemara a wydarzenie zwieńczy koncert Jacka Słupkowskiego.

Dokładny program Festiwalu Wisły 2020

 

Program Festiwalu Wisły 2020

Program Festiwalu Wisły 2020