Na wybór wyposażenia do naszego warsztatu bądź zakładu składa się wiele czynników. Zapotrzebowanie, możliwości finansowe, charakter pracy, jaka jest wykonywana. Wszystko to składać się będzie na to, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Ostatnio swą popularność wśród rzemieślników zdobywa frezarka CNC. Maszyna niezwykle wydajna, precyzyjna i znacząco zwiększająca obroty warsztatu.

Działanie frezarki CNC

Urządzenie, jakim jest standardowa frezarka, przeznaczone jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz o różnym kształcie np. gwintów lub rowków. Frezarka wprawia w ruch obrotowy narzędzie zwane frezem, które przesuwając się względem materiału nadaje mu odpowiedni kształt, tworzy odpowiednie wykończenia, wzory lub zdobienia. Jest to nieodłączny element obróbki metalu.

Klasyczne frezarki, manualne lub mechaniczne, wymagają do całego procesu aktywnego uczestnictwa obsługującego maszynę. Użytkownik na bieżąco steruje frezarką, która wykonuje odpowiednie ruchy i nadaje powierzchni oczekiwanego kształtu. Cały proces wymaga stałego skupienia rzemieślnika, który dzięki swojej znajomości fachu jest w stanie stworzyć właściwe wykończenie dla obrabianego materiału.

dzialaniefrezarkicnc

Fot. materiały partnera.

 

Frezarka CNC do metalu (https://jptech-maszyny.pl/frezarki-cnc-do-metalu) różni się od modeli klasycznych tym, że jest sterowana numerycznie. Posiada specjalne oprogramowanie, które pozwala z pomocą specjalnego panelu na planowanie ruchów maszyny we wszystkich 3 osiach. Oznacza to, że maszyna będzie wykonywała nasze wcześniej wydane polecenia, bez naszego aktywnego udziału.

Wydajność frezarek CNC do metalu

Dzięki możliwości zaprogramowania odpowiednio maszyny, rzemieślnik nie musi być obecny podczas procesu obrabiania. Właściwe ustawienie sprawi, że będzie ona pracować choćby cyklicznie, dopóki nie zakończy obrabiać danej ilości materiału. Maszyny te przystosowane są to długiej, monotonnej pracy, zachowując przy tym jak najwyższą jakość i precyzję. Bowiem sterowanie komputerowe odbywa się z niebywałą dokładnością.

Maszyny do obróbki metalu w sklepie JP Tech - sprawdź!

Maszyny do obróbki metalu w sklepie JP Tech – sprawdź!

 

Specjalne oprogramowanie pozwala na zorientowanie maszyny w każdej z 3 osi oraz dokładnie określić każdy ruch, co do milimetra. Jeżeli jesteśmy wprawieni w obsługę frezarki CNC, każdy jej ruch będzie niczym naśladownictwo ruchu ręki samego rzemieślnika. Jakość obróbki wykonywanej przez frezarki numeryczne trudno odróżnić od tej, którą wykonało się choćby na modelu klasycznym. Oznacza to, że otrzymujemy przywilej zajmowania się inną czynnością podczas frezowania, które może być wykonywane nawet na masową skalę bez naszego udziału, a jakość frezu wcale na tym nie spada. Jest to wydajność, której nie można oczekiwać po innych maszynach.

Frezarka CNC to duże możliwości dla Twojego warsztatu

Ze względu na swoją zwiększoną wydajność, frezarka CNC to świetne rozwiązanie dla zakładów, w których masowa obróbka jest codziennością. Dzięki możliwości cyklicznej pracy o niesamowitych zdolnościach obróbczych, maszyna ta jest w stanie dokonać podczas jednego dnia naprawdę dużo pracy. Dlatego właśnie sprawdza się w zakładach produkcyjnych bądź warsztatach, w których liczy się nie tylko jakość, ale również ilość.

wydajnoscfrezarekcncdometalu

Fot. materiały partnera.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że frezarka CNC to nie tylko duży przywilej, ale również i odpowiedzialność. Maszyna ta posiada niezwykle skomplikowaną budowę, tak więc należy z nią obchodzić się posiadając do tego odpowiednie przygotowanie. Do obsługi frezarki CNC zaleca się przejść specjalne szkolenie, dzięki któremu dowiemy się jak obchodzić się z maszyną w sposób bezpieczny zarówno dla użytkownika jak i urządzenia.

Warto też zwrócić uwagę, że z zarówno przy zakupie oraz utrzymaniu frezarki CNC należy przygotować się na spore koszta. Maszyna o tak zaawansowanym poziomie technologicznym oraz o takiej wydajności wiąże się z odpowiednim wydatkiem.

[Artykuł sponsorowany]