W tym roku obchodzimy wyjątkową, bo setną rocznicę ważnego dla Polaków święta. W związku z tym w całym kraju na wiele sposobów planuje się, aby godnie uczcić ten dzień. Również znana i lubiana Galeria Rusz postanowiła upamiętnić to wydarzenie, realizując projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. 

Galeria Rusz realizuje projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Galerię Rusz i jej słynne bilbordy, którymi nie raz się z Wami dzielimy, zna chyba każdy. Warto jednak przypomnieć, że pod nazwą tą kryje się autorski projekt artystycznego duetu, w którego skład wchodzi Joanna Górska i Rafał Góralski. Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje, a swoje działania realizują w Toruniu od blisko 20 lat, dzięki czemu jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Z okazji setnych obchodów Święta Niepodległości, Joanna Górska i Rafał Góralski przygotowali specjalny projekt. Artyści stworzą w tym celu wyjątkowe prace, które będą zachęcały mieszkańców Torunia do zastanowienia się nad znaczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace i refleksja nad nimi będą miały także na celu mobilizację do podjęcia trudu własnego rozwoju, a tym samym działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i całego kraju. Kompozycje będą eksponowane na nośnikach reklamowych – bilbordach i autobusie komunikacji miejskiej w Toruniu. Choć Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to prace artystów będziemy mogli podziwiać już od 1 do 30 listopada tego roku, aby nieco dłużej móc zastanawiać się nad wyjątkowością takiej rocznicy.

Aktualizacja

Znamy więcej szczegółów dotyczących najnowszych dzieł Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego. Projekt, którzy artyści stworzyli z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, nosi nazwę „NIEPODLEGŁOŚĆ wewnętrzna”. Galeria Rusz chce w ten sposób podkreślić znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości dla nas, współczesnych Polaków, ponieważ na co dzień często zapominamy o tym i nie doceniamy tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Twórcy uważają jednak, że aby kraj mógł pełniej i owocniej się rozwijać, trzeba również kłaść nacisk na rozwój jednostkowy poszczególnych członków społeczeństwa. Jak bowiem skomentował Rafał Góralski: „Każde społeczeństwo jest tak silne, jak silni są jego poszczególni członkowie (…)”. 

Wewnętrzna niepodległość, Galeria Rusz, Warszawa 2018

Praca „Wewnętrzna niepodległość” [fot. materiały organizatora]

Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy od 1 do 30 listopada 2018 roku:

  • ekspozycja prac w Toruniu:

– autobus MZK

– bilbordy przy ulicy: Szosa Chełmińska/Targowisko i Wały gen. Sikorskiego

  • ekspozycja pracy w Warszawie w następujących lokalizacjach:

– Ks. Popiełuszki 19/21

– Puławska 419/Sójki/AUCHAN

– Wał Miedzeszyński 345

Bilet, Galeria Rusz, Toruń

Praca „Bilet” [fot. materiały organizatora]