Tradycyjnie już z Rynku Staromiejskiego wyruszy barwny orszak Trzech Króli. Toruńskie obchody jak zwykle obfitują w niespodzianki.

Królowie rozpoczną formowanie swoich orszaków o 14:30, w trzech różnych punktach Starego Miasta, Trzej Królowie będą formować swoje kolorowe monarsze orszaki: Kacper na Placu Rapackiego, Melchior w okolicach Placu Teatralnego, a Baltazar na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości Bramy Żeglarskiej. Następnie spotkają się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, gdzie uroczyście przywita ich Prezydent Miasta Torunia i Ordynariusz Toruński. Wszyscy otrzymają królewskie korony, a najmłodsi — hiszpańskie słodycze. Stamtąd wspólnie z orkiestrą dętą, grupami rekonstrukcyjnymi, aniołami, diabłami i pastuszkami w barwnej paradzie, po godzinie 15:00, wyruszą w kierunku Rynku Nowomiejskiego.  Religijne scenki „kuszenia” i „zachęcania” odgrywane wzdłuż ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, jak również kolorowe konfetti, pozwolą poczuć świąteczny klimat wydarzenia. Tam nastąpi krótka inscenizacja jasełek, oddanie pokłonu Dzieciątku oraz przekazanie darów.

orszak1

Uroczystość Trzech Króli zwieńczy gorący występ Kamila Bednarka o godzinie 15:45.

Bednarek to polski wokalista, autor tekstów i piosenek, wykonawca muzyki reggae. W latach 2008-2012 współtworzył zespół Star Guard Muffin. Od 4 lat koncertuje pod swoim nazwiskiem. Na swoim koncie ma już dwa solowe albumy, pierwszy pt. „Jestem…” ukazał się w listopadzie 2012 roku. Sprzedał się w ponad 150 tys. egzemplarzy i uzyskał status diamentowej płyty. W 2015 roku ukazała się jego druga płyta „Oddycham”. Album dotarł do 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS, a pięć tygodni po wydaniu uzyskał status złotej płyty. To z tego krążka pochodzi utwór „Chwile jak te”.

[fot. Paula Gałązka]