Graffiti w Toruniu znajdziemy nie tylko pod mostem. Oryginalne malunki zdobią również bloki, śmietniki, mury, wiadukty… Ale czy na pewno zdobią?

Według definicji słownikowej graffiti to napis lub rysunek na ścianie domu, parkanie itp., wykonany farbą w sprayu. A czym różni się graffiti od murali? Przede wszystkim graffiti najczęściej wykonuje się nielegalnie, natomiast mural – na zlecenie. Jednak nie tylko murale wykonane na zamówienie czynią Toruń ciekawszym miastem. Również graffiti – choć powstają bez zezwolenia – dodają miastu trochę koloru.
Udało nam się sfotografować jedynie część toruńskich graffiti – nie sposób odnaleźć wszystkich ściennych malowideł. Jeśli chcecie zobaczyć dany rysunek, musicie się spieszyć. Graffiti w Toruniu znikają tak szybko, jak się pojawiają. Zdarza się, że rysunki i grafiki są niszczone przez kiboli bądź ludzi niezbyt zadowolonych ze swojego życia. Na ścianach pojawiają się wówczas ordynarne napisy lub pojedyncze litery symbolizujące np. klub piłkarski.
Jednym z miejsc na terenie Torunia, w których możecie podziwiać liczne graffiti, jest galeria pod wiaduktem przy. ul. Kościuszki. Właśnie tam udało nam się spotkać artystę przy pracy. Graffiti znajdziecie również w przejściach podziemnych na Rubinkowie, pod mostami, w okolicach ul. Matejki, a także… na starówce. Mur przy ul. Zaułek Prosowy prawie w całości pokryty jest barwnymi graffiti.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Tutaj znajdziecie fotografie murali, które zdobią Toruń.