18 lipca w toruńskim Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego odbędzie się niezwykły koncert w ramach cyklu „Koncerty pod Gwiazdami”. Zespół Plateau wraz z gośćmi – Martyną Jakubowicz i Krzysztofem Kiljańskim zagrają materiał ze swojej czwartej płyty „Projekt Grechuta”.

Zespół PLATEAU istnieje od 2000 roku. Od momentu powstania zagrali ponad pół tysiąca koncertów – w Polsce, Austrii i Niemczech i za oceanem. O swojej muzyce mówią: melodramatyczna piosenka popularna. Są uważani za jeden z najlepiej wypadających na żywo zespołów w Polsce. Już rok po powstaniu, zespół Hey zaprosił ich na dużą trasę koncertową. Przez kolejne lata zespół dużo koncertował w Polsce i zagranicą. Jednak dopiero w październiku 2005 ukazał się ich debiutancki album „Megalomania”. Zespół dostał znakomite recenzje od krytyków. Trasa koncertowa obejmowała kluby muzyczne i, co ciekawe, zakłady karne. Kolejna trasa również była wyjątkowa – na początku 2007 roku wyruszyli w opisywaną na bieżąco na swoim blogu podróż wozem cyrkowym po Polsce. Efektem tej podróży było wydanie ich drugiej płyty „Mistrz Tupetu i Jego Bezczelny Cyrk”. Ich przebój nagrany z Renatą Przemyk „Nic nie pachnie jak Ty” dostał się na najważniejsze listy przebojów Polski. W 2008 roku zostali finalistami Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie.

W marcu 2011 roku ukazał się ich czwarty album, którego producentem muzycznym jest Wojciech Waglewski- lider zespołu Voo Voo. Płyta „Projekt Grechuta” zawiera 10 utworów Marka Grechuty w nowych, zaskakujących aranżacjach. Po premierze płyty zespół wyruszył w trasę koncertową, podczas której towarzyszyli im goście, m.in. Martyna Jakubowicz, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Ostrowska, Renata Przemyk, Ania Wyszkoni, Katarzyna Groniec, Marek Jackowski (ex. Anawa), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Lech Janerka, Maciej Balcar (Dżem), Marek Piekarczyk (TSA), Titus (Acid Drinkers), Muniek Staszczyk, Piotr Cugowski. Za ten album zostali nominowani do prestiżowej nagrody „Róże Gali 2011″. Na początku 2013 roku, do stacji radiowych trafił singiel „Niebezpiecznie piękny świt”, który zapowiada piąty, autorski album zespołu.
Koncert „Projekt Grechuta” to trwająca półtorej godziny magiczna podróż w świat poezji i muzyki Marka Grechuty. Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów tego artysty („Dni, których nie znamy”, „Niepewność”, „Będziesz moją Panią”), jak i utworów równie pięknych choć mniej znanych.  Muzycy na scenie sięgają nie tylko po tradycyjne instrumentarium, ale również do grania używają piły do drewna, puszek do kawy czy cymbałek.

Koncert rozpoczyna się w piątek o godzinie 20:30 w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.
Bilety w cenie 45 zł można nabyć w kasie biletowej Centrum Kultury Dwór Artusa od pon. – pt. w godz. 12-18, elektronicznie na kupbilecik.pl oraz dwie godziny przed koncertem w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

[fot. projektgrechuta.pl]