Taras jest jednym z trudniejszych do wykonania, a zarazem droższym elementem budynku. Powinien być trwały i szczelny oraz estetycznie wykończony, żeby służył nam przez długie lata. Efekt końcowy uzależniony jest od staranności wykonania oraz jakości użytych materiałów. W tym miejscu pojawia się pytanie ,,ile to kosztuje?”. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie kosztów jakie będziemy musieli ponieść decydując się na taras w naszym domu.

Taras drewniany – jakie są koszty?

Drewno jest materiałem cieszącym się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, iż ceni się go za naturalność. Będzie nam służyć pod warunkiem odpowiedniej konserwacji. Musimy być jednak świadomi, że taras drewniany powinien zostać oparty na solidnych podstawach. Ciekawe porady w tym aspekcie można znaleźć na: https://fajnyogrod.pl/porady/tarasy-drewniane-aranzacje-ceny-opinie-mozliwosci-porady/

Głównym z wariantów tarasu drewnianego staje się posadowienie go na dobrze wykonanej betonowej płycie. Należy być świadomym, iż takie rozwiązanie jest drogie, a zarazem pracochłonne. Fachowcy ukazują, że bardzo dobrym wyborem staje się wykonanie punktowych podpór z betonu bądź bloczków fundamentowych.

Wiadomym faktem jest, że ważne są koszty. Przyjmijmy zatem, że decydujemy się na taras o powierzchni 20 m2. Będą nam potrzebne legary, podpory oraz łączniki. Cenowo kształtuje się to następująco:

l Betonowe podpory – około 320 złotych;

l Legary oraz elementy montażowe – około 500 złotych;

l Deski świerkowe – 60 złotych / m2;

l Deski modrzew syberyjski – 120 złotych / m2;

l Wykonanie – w granicach 80 złotych / m2.

Dokonując zestawienia wskazuje się, że taras 20 m2 wykonany z desek świerkowych będzie kosztował nas około 3600 złotych. Natomiast decydując się na modrzew syberyjski musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 4800 złotych.

Tarasy betonowe – jakie musimy ponieść koszty decydując się na taki rodzaj materiału?

Taras betonowy jest eleganckim oraz efektownym elementem architektury domu. Prawidłowo wykonany taras betonowy stanowi niezwykle przyjazne przedłużenie salonu. Koszty uzależnione są od wielkości konstrukcji, jak i również rodzaju podłoża i grubości wylewki czy ukształtowania terenu. Dla poznania przybliżonego kosztu należy zastanowić się ile musimy wydać na taras betonowy liczący 25 m2.

Etapami wykonania tarasu betonowego jest kolejno:

l przygotowanie podłoża,

l betonowa wylewka,

l wykończenie tarasu.

Rozpoczynając od przygotowania podłoża wskazuje się, iż należy dokonać dokładnych pomiarów oraz rozplanować przestrzeń tarasu. Istotne jest oczyszczenie podłoża, jak i również usunięcie do trzydziestu centymetrów organicznej warstwy gruntu. Faktem jest, że do wyizolowania ściany wystarczy rolka papy podkładowej bądź folii posiadającej powłokę włókninowo – polipropylenową. Na tym etapie musimy przygotować do 150 złotych. Nie należy zapominać, że w sytuacji umieszczenia tarasu betonowego na podłożu gliniastym powinno wyłożyć się go geowłókniną. 25 m2 podłoża wymaga dwóch rolek tego materiału. Skutkuje to dodatkowym kosztem w przedziale od 140 do 220 złotych. Zatem warto jest zdecydować się na tarasy betonowe.

Przechodząc do drugiego etapu podkreśla się, że musimy stworzyć dobry jakościowo podkład. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się piasek bądź mieszanka pospółki. Koszt zakupu podkładu będzie wahał się w przedziale od 150 do 300 złotych. Następnie koszt wylania około dziesięciu centymetrów warstwy betonu na taras betonowy będzie kształtował się od 1 400 do 1 800 złotych. Nie należy również zapominać o koszcie zbrojenia tarasu. Jest to wydatek rzędu do 800 złotych. Po wylaniu oraz wyschnięciu wylewki z betonu przychodzi moment na wykończenie powierzchni naszego tarasu. Odpowiednim zabiegiem jest zastosowanie penetrującego preparatu izolacyjnego bądź płynnej folii – zatem ponosimy koszt rzędu 230 złotych. Cena płytek jest zróżnicowana i waha się w przedziale od 55 do 90 złotych. Do wskazanych kosztów dochodzi również klej (200 złotych) oraz fuga (160 złotych). W związku z czym całościowy koszt położenia płytek na tarasie betonowym wyniesie do 2 600 złotych.

Szacunkowy koszt tarasów z kostki brukowej

Kostka brukowa jest doskonałym materiał, który służy nie tylko do stworzenia nawierzchni podjazdu i chodników, ale również alejek ogrodowych. Coraz częściej tworzy się z niej schody na taras. Podkreśla się, że tarasy z kostki brukowej to przede wszystkim funkcjonalność, ale również trwałość i ogromne możliwości aranżacyjne.

Kostka brukowa to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za 1 m2. Ceny w hurtowniach budowlanych są bardzo atrakcyjne, ale większość przedsiębiorstw podaje cenniki od 100 m2. Natomiast ceny za położenie kostki brukowej to wydatek od 30 złotych w przeliczeniu na 1 m2. Na uwadze trzeba mieć, że tarasy z kostki brukowej są niezwykle wytrzymałe, a jednocześnie trwałe i bezpieczne w całkowitej eksploatacji.

Ile trzeba wydać na taras z kompozytu?

Zyskującym dużą popularność pokryciem tarasowym stają się tarasy z kompozytu. Zostają one wytwarzane z włókien drzewnych oraz PVC.

Za pomocą takiego połączenia przypominają drewno, ale dodatkowo są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Koszty wykonania tarasu z kompozytu kształtują się następująco:

l żwir – cena za 10 t równa jest w przybliżeniu 600 złotych;

l beton klasy C12/15 za 2 m³ równy jest 540 złotych;

l legary oraz elementy montażowe wynoszą 850 zł;

l kompozytowe deski tarasowe na 20 m² to wydatek rzędu 4000 zł

l łączny koszt to około 5990 złotych.

Podsumowując, z ukazanych powyżej materiałów możemy wykonać również schody na taras, jak i balustrady. Przykładowy cennik możemy znaleźć na https://kb.pl/porady/balustrady-na-schody-balkon-i-taras-ile-kosztuja-i-ktore-wybrac/

[Artykuł sponsorowany]