Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych to temat, który od zawsze wywołuje emocje wśród kierowców. Wynika to głównie z faktu bardzo zróżnicowanych stawek, jak również dużych wahań cen w ciągu ostatnich lat. Zatem ile kosztuje ubezpieczenie OC w 2020 roku?

Ceny ubezpieczeń OC szczególnie mocno dały się we znaki kierowcom na przełomie 2016 i 2017 roku, kiedy to w ciągu zaledwie kilku miesięcy stawki poszły w górę nawet o kilkadziesiąt procent! Choć od tamtej pory sytuacja się unormowała i wróciła do poziomu sprzed podwyżek, to wciąż jednak wywołuje sporo emocji. Co zatem wpływa na to, że stawki OC są tak zróżnicowane?

Co decyduje o koszcie ubezpieczenia samochodu?

Na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie samochodu” nie da się odpowiedzieć jednoznacznie i ogólnie, wskazując konkretne liczby. Możemy jedynie mówić o średnich stawkach cen za polisę OC, które wahają się od ok. 700 do 800 złotych za ochronę trwającą 12 miesięcy. Ceny te zależą od wielu czynników, wśród których najważniejsze, to miejsce zamieszkania, wiek i historia ubezpieczeniowa, posiadane zniżki na polisę oraz dane techniczne samochodu.

Skąd na tej liście wzięło się miejsce zamieszkania? Otóż jak wskazują eksperci firmy Beesafe, taka informacja jest bardzo ważna dla firmy ubezpieczeniowej, ponieważ ryzyko wypadku jest różne, w zależności od konkretnego miasta. Im większe ryzyko stłuczki, składka ubezpieczeniowa OC jest oczywiście wyższa.

Kto musi zapłacić najwięcej za OC?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się niemal automatycznie. Najwyższe stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacą kierowcy, którzy statystycznie powodują najwięcej wypadków. Od lat do tej grupy należą młodzi kierowcy. Nie posiadają oni zniżek ubezpieczeniowych, a dodatkowo ryzyko kolizji jest w ich przypadku największe. Efekt? OC dla młodych kierowców potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W niektórych przypadkach zakup ubezpieczenia przewyższa cenę pierwszego auta.

W równie złej sytuacji są ci kierowcy, którzy spowodowali stłuczkę. Mając na koncie wypadek, musimy liczyć się nie tylko z utratą zniżek, lecz także naliczeniem dodatkowych zwyżek. W praktyce oznacza to, że koszt ubezpieczenia OC może wzrosnąć nawet o 100 procent! Ubezpieczenie auta w 2020 roku może ich kosztować tyle, co młodych kierowców.

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?

Skoro wiemy już, które grupy kierowców płacą najwięcej, pora znaleźć odpowiedź na pytanie kto ponosi najmniejsze koszty związane z ubezpieczeniem auta? Otóż na najniższe rachunki za OC mogą liczyć najbardziej doświadczeni kierowcy, którzy przez lata wypracowali sobie zniżki na OC. Jeśli dodatkowo mieszkają w mniejszych miasteczkach o niskim natężeniu ruchu, wówczas ceny polisy w ich przypadku nie przekraczają 300-400 złotych, w zależności od posiadanego samochodu.

Jak kształtowały się ceny OC w ostatnich miesiącach?

Jak już wspomnieliśmy, okres gwałtownych zmian na rynku polis komunikacyjnych mamy za sobą. Od kilku lat średnie ceny ubezpieczenia OC w Polsce ustabilizowały się na poziomie ok. 700 zł. Oczywiście pewne wahania są naturalne i mają miejsce, jednak nie przekraczają 10 procent. Przypomnijmy, że w szczytowym okresie podwyżek z przełomu 2016 i 2017 roku, średni koszt polisy OC dochodził do blisko 1400 zł.

Dla niektórych kierowców sposobem na oszczędności jest unikanie opłat za ubezpieczenie. Jednak jest to pozorna oszczędność, ponieważ OC jest obowiązkowe, a za brak ważnej polisy grożą nam wysokie kary. W 2020 roku kary za brak OC sięgają nawet kilku tysięcy złotych, jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła ponad 14 dni.

[Materiał zewnętrzny]