Na portalu Oponeo.pl pojawił się ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. W tym roku miasta oceniono w siedmiu kategoriach. Odróżnia to ranking od zeszłorocznego, w którym było ich sześć. Nową kategorię stanowi infrastruktura dla samochodów elektrycznych.

Miasta, które były brane pod uwagę zostały podzielone na dwie grupy ze względu na liczbę mieszkańców. Miastom powyżej 300 tys.  przyznawano noty w skali od 1 do 9, a mniejszym noty od 1 do 10.

Ranking miast przyjaznych kierowcom 

Tak jak rok temu, na pierwszych miejscach podium plasuje się Lublin – w grupie powyżej 300 tys. mieszkańców oraz Kielce – w grupie poniżej 300 tys. mieszkańców.

Toruń utrzymał się na tej samej pozycji co w zeszłym roku, czyli na dalekim 9. miejscu, tym razem otrzymując 31 punktów.

infografika-oponeo-2               infografika-oponeo-1

Kolizje

Wielu kolizji można by było uniknąć, gdyby infrastruktura drogowa była lepsza. Dane dotyczące tego czynnika zostały zebrane w systemie Yanosik. Dzięki temu zmierzono liczbę kolizji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Toruń zajmuje 7. miejsce z wynikiem 9,3 kolizji / 1000 mieszkańców.

infografika-oponeo-3

Z jaką średnią prędkością poruszają się kierowcy po Toruniu?

W opracowaniu portalu Oponeo.pl sprawdzona została także prędkość, z jaką poruszają się kierowcy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00- 21.00.

Pod względem prędkości, z którą poruszamy się po centrum miasta Toruń znalazł się na 5. miejscu. Po Toruniu kierowcy poruszają się ze średnią prędkością 29 km/h, będąc tym samym za Katowicami, Gliwicami, Częstochową i Sosnowcem.

W granicach miasta, lecz już poza centrum, Toruń, niestety, zajmuje ostatnie miejsce. Oznacza to, że podróżujemy po nim z prędkością wynoszącą tylko 42 km/h. Dla porównania w Częstochowie można poruszać się z prędkością o nieco ponad 10 km/h większą.

Ceny za parking

W miastach poniżej 300 tys. mieszkańców prowadzi Sosnowiec, a wszystko to za sprawą zniesienia stref płatnego parkowania. Toruń jednak w tej kwestii nie pozostaje w tyle z racji zniesienia opłat za parkowanie dla motocyklistów, dzięki czemu zajmuje w rankingu wyższe miejsce niż rok temu – siódme.

infografika-oponeo-5

Ile zapłacimy za ubezpieczenie?

W tej kategorii Toruń zajmuje 8. miejsce z kwotą 652 zł, co pokazuje, że ceny ubezpieczenia samochodowego zdaniem autorów zestawiania spadły. Dla porównania w zeszłym roku trzeba było za nie zapłacić średnio 802 zł. W miastach do 300 tys. mieszkańców najtaniej jest w Kielcach , gdzie ubezpieczenie kosztuje 583 zł.

infografika-oponeo-7

Tańsze paliwo? Niestety nie w Toruniu

Ceny paliwa mają duży wpływ na koszty eksploatacji samochodu w ciągu roku, dlatego kierowcy szukają miejsc, gdzie znajdą je w najniższej cenie.

Toruń zajmuje tutaj, pod względem wysokości cen paliw PB, ON i LPG miejsca w drugiej połowie zestawienia. Średnia cena z jaką mogą spotkać się kierowcy w Toruniu to odpowiednio 4,92 zł, 5,04 zł i 2,23 zł. Najmniej za paliwo w miastach poniżej 300 tys. mieszkańców kierowcy zapłacą w Sosnowcu.

infografika-oponeo-8

Pamiętajmy o wymianie opon

Nie ma tutaj ogólnie panującego cennika, ponieważ ceny mogą się różnić w zależności od warsztatu i miasta. Różnica pomiędzy miastem, w którym jest najtaniej, a tym gdzie jest najdrożej wynosi ponad 10 zł, bez względu na to, jak liczne jest miasto. W Toruniu za tę usługę zapłacimy średnio 20.11 zł, co miastu Kopernika dało 4. miejsce w rankingu Oponeo.pl.

A co z samochodami elektrycznymi?

Jest to nowość na polskich ulicach, jednak z racji ich coraz większej popularności, autorzy opracowania również zwrócili uwagę na to, gdzie kierowcy takich aut mogą spokojnie zrobić postój i naładować auto. Niestety, w mniejszych miastach trudno o stację przystosowaną do pojazdów hybrydowych. W Toruniu jest ich nie więcej niż 9, jednak kierowcy tych aut mogą cieszyć się brakiem opłat za parkowanie.

Więcej informacji na temat metodologii użytej w rankingu i kryteriów jego opracowywania znajdziecie tutaj https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom.