Czas spędzony wspólnie z dzieckiem to najlepszy prezent, jaki rodzice mogą dać swoim pociechom, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy większość z nas jest bardzo zapracowana i nie zawsze znajduje choćby chwilę na rozmowę z dzieckiem. W codziennej bieganinie warto jednak wygospodarować czas dla swoich pociech. To bardzo ważne dla rozwoju dzieci oraz dla ich samopoczucia.

Liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość czasu poświęconego dzieciom. Mimo nawału obowiązków dziecko musi wiedzieć, że jest dla rodziców najważniejsze. Jak więc wygospodarować czas dla dziecka w natłoku codziennych spraw i obowiązków?

Warto zaangażować dziecko w domowe czynności. Wspólne zakupy, ich rozpakowywanie, nakrywanie do stołu, wspólne zmywanie, robienie porządków to czynności, podczas których można pobyć z dzieckiem, porozmawiać z nim, pożartować. Takie zajęcia bardzo zbliżają rodziców i dzieci do siebie, niezależnie od tego, czy nasza pociecha jest przedszkolakiem czy uczniem.

Nic się nie stanie, gdy któregoś dnia zrobimy sobie wolne od domowych obowiązków i ten czas poświęcimy dziecku. Zamiast w pośpiechu wracać z pracy do domu, by ugotować obiad, można przygotować potrawy na kilka dni. Po powrocie do domu wystarczy je podgrzać. Tym sposobem zaoszczędzimy sporo czasu, który możemy poświęcić dzieciom.

Warto czasem zrezygnować z oglądania ulubionego serialu czy z surfowania w Internecie, wyłączyć telefon, a tych kilka chwil spędzić wspólnie z dzieckiem. Od czasu do czasu pozwólmy sobie na jednodniowy urlop w pracy. Zjedzmy śniadanie wspólnie z dzieckiem, odprowadźmy je do szkoły, przygotujmy pyszny obiad, który zjemy z całą rodziną.

Sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem

Dobrze jest wygospodarować trochę czasu na wspólne zabawy z dzieckiem, na wspólne czytanie książek, oglądanie bajek. W księgarniach dostępne są różnorodne kolorowanki dla dzieci, łamigłówki, książeczki do nauki pisania, liczenia. Wspólne kolorowanie, rozwiązywanie zagadek rebusów, rysowanie szlaczków bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka, jest też ciekawą zabawą i sposobem na spędzenie czasu wolnego.

Starajmy się też jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem aktywnie. Wspólny spacer, przejażdżka rowerowa, wycieczka za miasto, wyjście na plac zabaw, na basen, zimą na łyżwy czy na sanki – czas spędzony w ten sposób przyniesie wiele pożytku dla zdrowia i samopoczucia.

[Artykuł sponsorowany]