Jakie glebogryzarki kupić? Zastanawiasz się, które urządzenie – spalinowe, czy elektryczne – będzie dla Ciebie odpowiedniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule!

  1. Glebogryzarki ogrodowe
  2. Czym wyróżnia się glebogryzarka spalinowa?
  3. Dla kogo glebogryzarka elektryczna?
  4. Glebogryzarka ręczna – kiedy glebogryzarki spalinowe nie są potrzebne

Kupując narzędzia ogrodnicze, klienci mają najczęściej problem z wybraniem odpowiedniej glebogryzarki. Dziś przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania. To, które urządzenie wybierzesz, zależy oczywiście od pewnych czynników. Jakich? Zapraszamy do lektury!

Glebogryzarki ogrodowe

Oczywiście glebogryzarka to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto jest zainteresowany ułatwieniem sobie prac w ogrodzie. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwala na odpowiednie przygotowanie wybranego podłoża pod siew różnego rodzaju – np. przed zasianiem trawy czy posadzeniem roślin. Tego rodzaju narzędzie ogrodowe nie tylko spulchnia naszą glebę, ale i wyrównuje powierzchnię. Dzięki temu gleba uzyskuje odpowiednie napowietrzenie.

Na rynku aktualnie można znaleźć wiele rodzajów glebogryzarek i wybór tej jednej zwykle sprawia problemy. Na co należy zwracać uwagę, kupując glebogryzarkę?

Ważna jest przede wszystkim wielkość naszego ogrodu. Specjaliści uważają, że przy małej powierzchni doskonale sprawdzi się glebogryzarka, której zakres mocy wynosi od 300 do 500 W lub 4KM. Na większy ogród zaleca się oczywiście glebogryzarki o większej mocy silnika – np. 600 W (lub 5-6,5KM).

Oprócz wielkości ważna jest też sama gleba. Warto pamiętać, że glebogryzarka o słabszej mocy niekoniecznie poradzi sobie z mocno zbitą i ciężką glebą.

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest szerokość jej pracy. Przy małych ogrodach wystarczą rozwiązania o szerokości od około 27 do 33 cm. Na dużych powierzchniach natomiast zaleca się urządzenia o równie dużej szerokości roboczej – zwykle więcej niż 45 cm. Coraz częściej klienci sięgają po glebogryzarki, w których mamy do czynienia z elastycznym regulowaniem. Na rynku dostępne są urządzenia umożliwiające regulację na przykład od 37 do 56 cm.

Jeśli planujesz posadzić rośliny o bardziej skomplikowanym i rozbudowanym systemie korzeniowym, koniecznie wybierz rozwiązania, które umożliwiając pracę na większej głębokości. W takiej sytuacji zaleca się stosować urządzenia, których głębokość pracy wynosi do około 35 cm. Mniejsze glebogryzarki pracują zwykle na głębokość do 13/15 cm.

Czym wyróżnia się glebogryzarka spalinowa?

Zastanawiasz się, czy glebogryzarki spalinowe będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności określ swoje oczekiwania, a następnie zapoznaj się z parametrami urządzeń tego rodzaju. Zanim jednak zdecydujesz się ostatecznie na spalinowe modele, sprawdź również glebogryzarki elektryczne! Być może to właśnie one będą jednak lepszą dla Ciebie opcją.

Standardowe glebogryzarki spalinowe to najlepsze rozwiązanie dla działek, które wyróżniają się dużym metrażem. Ponadto urządzenia te równie świetnie radzą sobie z twardą i mocno zbitą ziemią. Na tle innych narzędzi wyróżniają się zwykle obecnością biegów – przedniego i wstecznego – oraz nierzadko silnikiem o dużo większej mocy.

Do zalet glebogryzarek spalinowych zalicza się mobilność oraz fakt, że nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Dla kogo glebogryzarka elektryczna?

Z reguły glebogryzarki elektryczne poleca się do małych ogrodów. Ponadto urządzenia tego rodzaju dobrze radzą sobie z glebą o miękkiej strukturze. Z twardą, zbitą ziemią mogą mieć problem. Elektryczne narzędzia ogrodowe tego rodzaju spulchniają ziemię na stosunkowo mniejszej głębokości od wspomnianych urządzeń z silnikiem spalinowym. Do zalet glebogryzarek elektrycznych zalicza się jednak dużo cichszą pracę oraz niewydzielanie toksyn, które są zwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety, glebogryzarki elektryczne wymagają użycia gniazdka elektrycznego.

Glebogryzarka ręczna – kiedy glebogryzarki spalinowe nie są potrzebne

Na rynku dostępne są także glebogryzarki ręczne. To urządzenia, w których nie jest ważna moc silnika, ponieważ narzędzie to nie jest wspomagane przez części tego rodzaju. To zalet zalicza się niewątpliwie nieskomplikowaną budowę, co wiąże się ze stosunkowo małą awaryjnością. Ponadto ręczne glebogryzarki są z reguły poręczne, lekkie i kompaktowe. Tego rodzaju urządzenia poleca się do obróbki niewielkich powierzchni ziemi. Nie sprawdzą się w ogrodach o średniej czy dużej wielkości. Dlaczego? Ponieważ ręczną glebogryzarkę napędzamy my sami – siłą naszych mięśni.

Jeśli potrzebujesz glebogryzarki do tworzenia małych grządek czy kwiatowych rabat, ręczne urządzenia będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście glebogryzarka spalinowa wyposażona jest w więcej funkcji, dzięki czemu szerokość robocza jest wyższa, podobnie jak głębokość robocza. Nie zawsze jednak takie maszyny ogrodnicze są niezbędne do spulchniania gleby. Dlatego też niezbędna jest samodzielna ocena produktu do pielęgnacji ogrodu, w czym spulchnianie gleby odgrywa kluczową rolę.

[Materiał zewnętrzny]