Kultura i dzieje odległej Japonii fascynuje chyba każdego, kto kiedykolwiek się z nią zetknął. Od piątku 27 marca torunianie mają niepowtarzalną okazję zobaczyć kawałek historii Japonii w swoim mieście.

Muzeum Okręgowe w Toruniu otwiera kolejną wystawę czasową poświęconą japońskiej tradycji militarnej. Poprzednio mogliśmy podziwiać w Kamienicy pod Gwiazdą (ul. Rynek Staromiejski 35) ekspozycje „Tajemnice samurajów” i „Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej”. Teraz czas na „Nihon No Katchu. Piękno pokryte laką. Wystawa zbroi samurajskich”. Miłośnicy Japonii będą mogli podziwiać bogato zdobione samurajskie pancerze, które obok aspektu ochronnego miały walory psychologiczne i, jak to w Japonii, artystyczne. Japońscy wojownicy na polu bitwy prezentowali się widowiskowo i ekspresyjnie, strasząc wrogów rogatymi hełmami i potwornymi maskami. Dzięki zwyczajowi oddawania do świątyń po zwycięskich bitwach pełnego rynsztunku w ramach dziękczynienia bogom do dziś zachowały się arcydzieła militarnego rzemiosła.

Zbroje japońskie są w przeciwieństwie do europejskich elastyczne i lekkie. Na pełen rynsztunek składają się do, czyli pancerz, sode, czyli naramienniki, kote okrywające ręce, haidate chroniące biodra i trzewiki, czyli kogake. Najbardziej efektownym elementem zbroi był kabuto – hełm, często zdobny w rogi i zwierzęce włosie. Wygląd samurajskiej zbroi ewoluował wraz z upowszechnieniem walki konnej i z użyciem broni palnej, ale mimo wszystko nie podległ znaczącym zmianom. Aż do XIX wieku, kiedy samuraje odeszli bezpowrotnie w przeszłość, wyglądali podobnie jak ich przodkowie w XII stuleciu.

Otwarcie ekspozycji w Kamienicy Pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35) odbędzie się w piątek 27 marca o 17.00. Wystawa będzie czynna od 28 marca do 6 września. Powstała we współpracy z Polską Sekcją Miecza Japońskiego oraz członkami Nihon Katchu Bugu Kenkyu Hozon Kai (NKBKHK). Obiekty pochodzą z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz kolekcji prywatnych.