Jazz kojarzy się przeciętnemu słuchaczowi z muzyką ciężką, trudną, sztywną i akademicką. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od temperamentu wykonawcy. Wojtek Mazolewski i jego Quintet łamie wszelkie jazzowe stereotypy, prezentując żywe, barwne i pełne radości granie.

Mazolewski, wspólnie ze swoim bratem Jerzym Mazzollem (spiritus movens jazzowej mekki, bydgoskiego klubu Mózg) uważany jest za jednego z prekursorów yassu – najbardziej niekonwencjonalnego odłamu jazzu, charakteryzującego się dzikością i spontanicznością. Nieszablonowe podejście do tej muzyki zostało mu do dziś – z zespołem Pink Freud śmiało pukał do drzwi muzycznego mainstreamu, przekonując do jazzu wiele osób nie słuchających na co dzień takiego grania, zwłaszcza z kręgów niezależnego rocka. Z formacją Wojtek Mazolewski Quintet poszedł krok dalej – tym razem stara się żenić jazz z popem, rockiem i muzyką świata. „Tyle łatwo wpadających w ucho melodii, radości ze wspólnego muzykowania, co w utworach kwintetu Wojtka Mazolewskiego nie znajdziemy na żadnej innej płycie. Co najważniejsze, takiego jazzu mogą słuchać także fani popu i wszelkiej muzyki, którą kiedyś ładnie nazywano „młodzieżową”, a starsi chętnie się przy niej odmłodzą” – pisał o jego najnowszym albumie Polka Marek Dusza z „Rzeczpospolitej”. Nowy album Wojtka zainspirowany jest podróżami – utwory noszą takie tytuły, jak Paris czy Bangkok. Muzyk puszcza oko do niejazzowej publiczności, wykonując tematy z utworów takich grup, jak Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvana. Pierwszy singiel promujący płytę zatytułowany Get Free gościł na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, co dla artystów jazzowych wciąż jest niecodziennym wydarzeniem.

Przełamujący granice muzyk wystąpi w środę 22 kwietnia w ACKiS „Od Nowa” (Gagarina 37a). Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety w cenach 35 zł – przedsprzedaż i 45 zł – w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: http://www.odnowa.umk.pl/16,najblizsze-koncerty.html?wydarzenieID=1615.