Dzisiaj sonda Juno weszła na ekscentryczną orbitę Jowisza i po 5-letniej podróży rozpocznie się trwająca 2 lata misję, podczas której będzie badać  gazowego olbrzyma.

Jest to najszybszy pojazd zbudowany przez człowieka, gdyż  kombinacja siły przyciągania Jowisza, orbity znajdującej się jedynie 4667,098 km nad powierzchnią planety oraz początkowej prędkości sondy sprawi, że będzie się poruszała z zawrotną prędkością 57668,16 m/s.

Juno jest zaprojektowana w taki sposób, aby dokładnie przeanalizować pola magnetyczne i grawitacyjne planety, jak i również magnetosferę wokół biegunów. W tym celu sonda wejdzie na biegunową orbitę, wykonując tym samym pierwszy taki manewr wokół gazowego olbrzyma. Badania biegunów mają wykryć wodę w atmosferze a także potwierdzić kilku koncepcji ukształtowania planety i umożliwić ukończenie gruntownej analizy atmosfery.

Podczas misji sonda Juno znajdzie się niebezpiecznie blisko Jowisza około 37 razy, a za każdym razem będzie to wewnątrz pasów radiacyjnych, które stanowią poważne zagrożenie dla elektroniki zawartej w sondzie. Z tego powodu elektronika jest otoczona przez tytanowe ścianki o grubości 1 cm, które tworzą rodzaj schowka chroniącego rdzeń całego urządzenia.  Instrumenty naukowe znajdujące się na zewnątrz są tylko częściowo osłonięte, więc nie oczekuje się, że przetrwają bombardowanie wysokoenergetycznymi cząstkami do zakończenia badań. Ze względu na kształt bryły, jaką ma Juno, oraz na zabezpieczenia, sonda przypomina sławny Fort Knox, który chroni w swoim wnętrzu amerykański skład sztabek złota.

Jako pasażerów sądy w kosmos wysłano 3 figurki LEGO, które lecą tam, gdzie nie było jeszcze żadnego klocka. Przedstawiają one Galileusza, który odkrył 4 największe księżyce gazowego olbrzyma, oraz Jowisza i Juno – rzymskich bogów, od których nazwano planetę oraz sondę. Od tradycyjnych figurek LEGO różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, gdyż są zrobione z aluminium. Według NASA, ludziki zostały załogą sondy, aby „zainspirować dzieci by poznać nauki przyrodnicze, technologię, inżynierię i matematykę”. Mają tylko nadzieję, że wraz z końcem misji w 2018r. nie pogrzebią wielu dziecięcych marzeń, gdy sonda wraz z ludzikami zanurkuje w atmosferę Jowisza.

[Fot.: Wikipedia]