Już w najbliższy czwartek władza w Toruniu przejdzie w ręce studentów! Oczywiście okazją ku temu są doroczne Juwenalia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na Was 8 maja, pierwszego dnia wielkiej studenckiej zabawy w słowiańskim klimacie.

Pierwsze propozycje dla studentów w „Od Nowie” o 17.00. Studencki klub przygotował na juwenaliowe dni imprezy pod hasłem „Trochę Kultury”, na które studenci i absolwenci wchodzą za darmo. W czwartek na żaków czekają dość enigmatycznie brzmiące atrakcje, takie jak turniej lotów z dyskietki i kino na koncertowym pledziku. Na pewno warto przyjść dowiedzieć się, z czym to się je – zaskoczenie gwarantowane. Wiadomo natomiast, czego spodziewać się po występie Dzwonka Do Drzwi – wysokoenergetycznego rocka z niegłupimi tekstami. Młody zespół doskonale znany jest publiczności swojego rodzinnego Torunia. Maniek, Kamiś, Boo-Boo, Szymek, Kamik oraz Kashtan wprowadzają w życie swoje hasło „GRAMY, BO MAMY RADOCHĘ Z GRY!”, a radocha jest doskonale słyszalna w ich bezpretensjonalnych kawałkach.

O 19.00 spod akademika „szóstki” (Słowackiego 1/3) wyruszy tradycyjny pochód studentów w przebraniach. Spośród uczestników wybrany zostanie Król i Królowa Juwenaliów. O 20.30 impreza przeniesie się na Bielany, na scenę główną koło Collegium Humanisticum (Bojarskiego 1). Prezydent Torunia Michał Zaleski przekaże klucze do miasta studentom… A potem już tylko melanż.

O 21.00 startuje koncertowa część juwenaliów. Jako pierwsi na scenę wejdą Percival Schuttenbach, zespół z Lubina, który doskonale wpisuje się w klimat Słowiańskich Juwenaliów. Grupa łączy bowiem ostre heavymetalowe dźwięki z dźwiękami tradycyjnych słowiańskich instrumentów, a za teksty często służy jej oryginalna ludowa twórczość. Percival Schuttenbach powstał w 1999 roku, nazwę zapożyczył z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pierwszy album zespołu, Reakcja pogańska ukazał się w 2010 roku i zyskał uznanie miłośników folku. Dotychczas grupa wydała 4 oficjalne albumy studyjne (ostatni, Svantevit w 2013 roku), jednak to nie wyczerpuje aktywności członków zespołu – Mikołaj Rybackiego, Katarzyny Bromirskiej, Joanny Lacher, Christiny Bogdanovej i Andrzeja Mikityna. Od 2006 roku funkcjonuje Percival, czyli tworzony przez muzyków Percivala Schuttenbacha zespół muzyki wczesnośredniowiecznej. Ma on w dorobku obok własnych albumów także współpracę ze słynnym Donatanem nad kultowym już albumem Równonoc.

Pierwszy dzień juwenaliów zdominują klimaty rapowe. Jako kolejny wykonawca na bielańskiej scenie pojawi się GrubSon. Tomasz Iwańca, bo tak nazywa się naprawdę pochodzi z Rybnika i od lat 90. buduje silną pozycję na scenie rapowej. Początkowo działał w zespołach Po3na Różnica (potem pod nazwą Czarna Zmiana) i Wolność Słowa, od 2003 nagrywa pod własnym pseudonimem. Jego debiutem był „nielegalny” album N.O.C. Już ten pierwszy krążek zdradzał charakterystyczne dla artysty fascynacje reggae i dancehallem. W 2009 roku GrubSon wyszedł z podziemia – wydany nakładem MaxFloRec album O.R.S. zyskał status złotej płyty. Jeszcze większy sukces osiągnął albumami Coś więcej niż muzyka z 2011  i Gruby brzuch z 2012 roku. Ten pierwszy sprzedał się w platynowym nakładzie, a drugi dotarł do pierwszego miejsca listy sprzedaży OLiS.

Po GrubSonie na scenie pojawi się najgorętsza rapowa para ostatnich lat – Marysia Starosta u boku słynnego Sokoła. Wojciech „Sokół” Sosnowski  zasłynął w rapowym środowisku dzięki  składowi ZIP Skład, z którym nagrał kultowy album Chleb powszedni z 1999 roku. Wielkie uznanie zyskał stworzony wspólnie z Jędkerem duet WWO, który wylansował takie hity jak Mogę wszystko czy W wyjątkowych okolicznościach. W 2007 roku Sokół odniósł niespodziewany sukces mainstreamowy. Pochodzące z albumu nagranego wspólnie z Pono Teraz pieniądz w cenie utwory Uderz w puchara, a zwłaszcza W aucie (z udziałem Piotra Fronczewskiego) swoją popularnością znacznie wykroczyły poza granice rapowego światka. Od 2011 roku Sokół występuje z Marysią Starostą. Duet ma na koncie dwa albumy studyjne – Czysta brudna prawda i Czarna biała magia. Ten drugi, wydany w ubiegłym roku, dotarł do pierwszego miejsca OLiS-u.

Daniem głównym pierwszego dnia będzie Molesta Ewenement – absolutna ikona polskiego rapu, matecznik kilku wielkich hiphopowych gwiazd. Założona w Warszawie jako Mistik Molesta przez Piotra „Vienia” Więcławskiego i Pawła „Włodiego” Włodkowskiego, do których dołączył Marek „Kaczy” Andrasik, w 1998 roku zadebiutowała pod szyldem Molesta albumem Skandal. Krążek odniósł ogromny sukces, sprzedając się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy, co dało zespołowi złotą płytę. Po wydaniu płyty z zespołem rozstał się Kaczy, ale Vienio i Włodi kontynuowali pasmo sukcesów. W 1999 roku nagrali Ewenement, a rok później Taką płytę… Na tym drugim krążku pojawili się raperzy Pelson (Tomasz Szczepanek) i Wilku (Robert Darkowski). Po wydaniu Takiej płyty członkowie Molesty oddali się innym projektom muzycznym – Vienio i Pelson (ten drugi używał wtedy ksywki Pele) stworzyli duet, który zdobył ogromną popularność, Włodi nagrał dwa albumy solowe, a Wilku tworzył płyty z Hemp Gru. W 2006 roku przyszedł czas na reaktywowanie Molesty, pod nazwą Molesta Ewenement – grupa stworzyła album Nigdy nie mów nigdy, wydany w barwach własnej wytwórni Respekt Records. W 2008 roku, już bez Wilka Molesta Ewenement wydała ostatni jak dotąd album, Molesta i kumple.

Na deser w czwartkowy wieczór wystąpi wykonawca, który zagra „na swoim boisku” – Północny Toruń Projekt. Założony w 2005 skład tworzą Kamil „Brożas” Brożek, Paweł „Buczer” Buczkowski, Kamil „Zawik” Zawidzki i Piotr „Zelo” Zelazkiewicz. PTP jest jedną z najważniejszych polskich grup tworzących crunk, czyli podgatunek rapu z południa Stanów, który charakteryzuje stosowanie przez wokalistów krzyku (przede wszystkim w refrenach), perkusja z automatu i duża rola basu. Północny Toruń Projekt zadebiutował w 2007 „nielegalnym” albumem o swojskim tytule Toronto crunk style. Odniósł on spory sukces w środowisku, nie zdziwiło więc nikogo, że drugi album, Ulice tego słuchają z 2008 roku ukazał się w słynnej wytwórni Wielkie Joł. Do dziś PTP wydał jeszcze dwa albumy – Wybuchowa receptura i Poezja twojego podwórka #4. Ostatnia płyta zespołu ukazała się w ubiegłym roku.