Niedługo zakończą się prace w toruńskim Parku Tysiąclecia. Już za kilka tygodni mieszkańcy będą mogli wypoczywać w odmienionym miejscu, a wszystko za sprawą projektu pod nazwą „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu”.

Ponad 19-hektarowy park został zmodernizowany dzięki projektowi, który realizuje miasto z dofinansowaniem unijnym. Prace zakończą się w pełni w czerwcu, a ich wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Inmel z Poznania. Koszt całkowity projektu to 11,6 mln zł, w tym ponad 9,8 mln zł dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności.

Odnowiony Park Tysiąclecia

Zmodernizowane miejsce wypoczynku na toruńskim lewobrzeżu będzie pełne zieleni. Posadzono blisko 300 nowych drzew, a także ponad 2000 krzewów. Założono nowe kwietniki, trawniki dywanowe, a skarpy są formowane i obsadzane zielenią. Będzie to także miejsce bezpieczne i oświetlone, bowiem wyposażone w monitoring i 200 lamp. Każdy w Parku Tysiąclecia znajdzie coś dla siebie, zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek, jak i te, które będą miały ochotę na odrobinę lenistwa. Odnowiono alejki spacerowe, powstał ciąg rowerowy z nawierzchni mineralnej, ciąg pieszo-jezdny z kostki granitowej, a także schody terenowe i podesty drewniane. Co więcej, w części wschodniej parku powstało boisko wielofunkcyjne oraz siłownia plenerowa. W zachodniej części odnajdziemy z kolei hamaki, leżaki i stoły parkowe. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych – dzieci będą mogły spędzić czas na placu zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz piaskownicą. Zadbano także o naszych czworonożnych przyjaciół i przygotowano w pobliżu stawu „Felek” wybieg z urządzeniami sprawnościowymi dla psów.

Co istotne, park będzie odpowiednio przystosowany – w jego centralnej części zbudowano pochylnię ułatwiającą osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dotarcie do alejki spacerowej wzdłuż fosy. Przewidziano zjazdy różnej szerokości: węższe dla jednośladów i szersze dla wózków, wyznaczono i specjalnie oznakowano również pętlę biegową. W parku będzie także o wiele więcej ławek, w tym dwie przystosowane dla matek karmiących. Odnajdziemy w nim też toalety, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne.

Źródło: torun.pl