W najbliższy weekend w toruńskim klubie Od Nowa odbędzie się Festiwal Etniczny Zawrót Głowy. Jednym z zespołów, którzy zawitają na to wydarzenie jest Kapela ze wsi Warszawa.

 

Kapela ze wsi Warszawa powstała w 1997 roku. W swojej muzyce łączą elementy muzyki etnicznej, folkowej, a czasem nawet elektronicznej. Eksperymentują dość nowocześnie – nie boją się zestawić tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, cymbały czy baraban z DJ’ami.

 

Ich bogatą dyskografię otwiera debiutancki album Hop Sa Sa, który został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia. Płyta została nagrana przy współpracy z Włodzimierzem Kleszczem, prywatnie ojcem Mai Kleszcz, wówczas frontmanki zespołu. Słuchacze Trzeciego Polskiego Radia uznali te wydawnictwo za najlepsze, co spotkało muzykę folkową w 1998 roku. Prawdziwym przełomem w twórczości kapeli był album Wiosna Ludu, który po tylu latach zyskał już status kultowego. Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. Późniejsze albumy jak Wykorzenienie czy Infinity potwierdzały tylko klasę zespołu, a po wydaniu albumu NORD wystąpili na festiwalu Open’er, gdzie dali mistrzowski popis jak grać emocjonalną muzykę folkową. Jak widać zespół potrafi odnajdować się zarówno na wielkich scenach, jak i w małych klubach. Są również laureatami nagrody muzycznej Fryderyki za albumy Wykorzenienie oraz remixy tego albumu, czyli Wymixowanie.

 

Kapela ma za sobą również koncerty zagranicą – grali w  Australii, Tokio, Moskwie czy Toronto. Oprócz Open’era grali również na takich festiwalach jak Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget czy Rudolstadt. Potwierdza to, że ich muzyka trafia nie tylko do polskich słuchaczy, ale również z całego świata. Wydali również angielskie wersje swoich płyt pod szyldem Village Warsaw Band.

 

Koncert odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 20:00 w klubie Od Nowa. Cena biletów w przedsprzedaży wynosi 25 zł, a w dniu koncertu – 35 zł.

 

[fot. Facebook, strona zespołu Kapela ze wsi Warszawa]