Dla osób z Torunia i studiujących w naszym mieście nazwa naszego portalu jest oczywista. Spod Kopca – bo w Toruniu wszystko zaczyna się właśnie tam. Każdy wypad na miasto, większość randek, a ostatnio nawet kolegium redakcyjne naszego portalu swój początek bierze od pomnika Mikołaja Kopernika na Starym Mieście, który nosi takie pieszczotliwe miano. Taki swój „kopiec” ma każde duże miasto. Miejsce orientacyjne, które służy jako punkt odniesienia (tzw. landmark) do wskazywania drogi oraz miejsce spotkań, które każdy w mieście zna, i do którego bez trudu będzie w stanie trafić. Sprawdźmy, co pełni rolę naszego poczciwego Kopca w innych studenckich miastach Polski.

MICKIEWICZ Zetpe0202

Krakowski Adaś (fot. Zetpe0202/Wikimedia Commons)

Oczywiście, słynne pomniki, takie jak Kopernik w Toruniu, to bardzo popularny landmark. W Krakowie najpopularniejszym punktem zbiórek jest pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, niedaleko Sukiennic. Podobnie jak nasz Kopiec, nosi potoczną nazwę – będąc w Krakowie, nietrudno usłyszeć: „widzimy się o ósmej przy Adasiu”. Dawna stolica Polski ma prawdziwe kopce – Kościuszki i Kraka – ale nie są tak popularnymi miejscami spotkań, jak nasz toruński. W przeciwieństwie do Globusa – żeliwnej rzeźby kuli ziemskiej, która od lat 90. znajdowała się przy dworcu Kraków Główny. Kilka miesięcy temu został umieszczony w nowo otwartym, podziemnym Dworcu Głównym.

KOŚCIUSZKO Arewicz

W Łodzi oczywiście pod Tadkiem (fot. Arewicz/Wikimedia Commons)

MANUFAKTURA 2 Zorro2212

Manu w Łodzi (fot. Zorro2212/Wikimedia Commons)

Inny nasz wielki rodak stanowi punkt orientacyjny w Łodzi. Podobnie jak Kopiec i Adaś, i on doczekał się ze strony młodzieży poufałego zdrobnienia. Młodzi łodzianie najchętniej spotykają się na Placu Wolności „pod Tadkiem”, czyli Tadeuszem Kościuszko. Dwa lata temu, przy okazji modernizacji Placu mówiło się o zmianie lokalizacji tego najstarszego w mieście (1930) pomnika, ale spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców. Alternatywnym dla Tadka miejscem spotkań w Mieście Włókniarzy może być „Manu” czyli Centrum Handlowe Manufaktura przy ul. Drewnowskiego 38. To najważniejszy w Łodzi punkt rozrywki i spędzania wolnego czasu. Swoją nazwę zawdzięcza kompleksowi przemysłowemu, należącemu do słynnego fabrykanta Izraela Poznańskiego, który w złotych czasach miasta znajdował się na tym terenie.

Reagan panek

Papież i prezydent spacerują po Gdańsku (fot. Panek/Wikimedia Commons)

NEPTUN Yolo

Neptun, władca Trójmiasta (fot. Yolo/Wikimedia Commons)

W Gdańsku landmarkiem bywa pomnik kolejnego wybitnego Polaka, tym razem w towarzystwie słynnego Amerykanina. Para Jan Paweł II-Ronald Reagan przechadza się ścieżką w największym gdańskim parku, który nosi zresztą imię tego prezydenta USA. Park na obszarze dzielnic Przymorze Wielkie i Brzeźno powstał zaledwie kilka lat temu, ale już należy do popularnych miejsc rekreacji w stolicy Pomorza. Choć w Gdańsku oczywiście najsłynniejszym punktem orientacyjnym pozostaje nie papież i prezydent, ale władca mórz, Neptun! Nikomu nie trzeba przedstawiać słynnej fontanny, która zdobi gdański krajobraz od 1615 roku. Znajduje się na Długim Targu.

W kolejnym odcinku sprawdzimy, gdzie spotykają się studenci m.in. w Poznaniu i Wrocławiu.

PS. Autor dziękuje Pawłowi, Katarzynie i Bartłomiejowi za informacje i pomoc w przygotowaniu artykułu.