Studentki pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowiły zbadać zagadnienie, jakim jest wiedza kibiców klubu piłkarskiego Elana Toruń na temat symboli narodowych, które pojawiają się na ich odzieży.

Studentki Agnieszka Wiśniewska i Daria Szachewicz wybrały się w tym celu na ostatni domowy mecz w rundzie jesiennej toruńskiego klubu, podczas którego zmierzył się on z KS Chwaszczyno i wygrał 4:2. Badanie odbywało się w ramach zaliczenia przedmiotu „Badanie w działaniu”, którego prowadzącą jest dr Dagna Dejna z Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK i przebiegało pod jej kierunkiem.

kibice elany

Na zdjęciu autorki badania, od lewej: Daria Szachewicz i Agnieszka Wiśniewska w odzieży patriotycznej

Przepytywani kibice często odmawiali odpowiedzi, posługując się monosylabami, jak zauważają autorki badania. Jako przykłady podają wypowiedź 13-latka przybranego w koszulkę Polski Walczącej, o którego znaczeniu i pochodzeniu nie miał on pojęcia. Na pytanie o czas trwania II wojny światowej odpowiedział z kolei, że rozpoczęła się ona w 1930 r. Spora część osób, zdaniem studentek, argumentowała brak chęci udzielenia odpowiedzi tym, że „nie chcą się zbłaźnić”. Łącznie przepytały one grupę około 20-25 osób, przy czym część z nich udzieliła jedynie wyrywkowych odpowiedzi.

Ci kibice, którzy udzielili wypowiedzi określali się patriotami, jednak mieli oni posiadać dość niewielką świadomość historii Polski, ale i nie tylko. Jeden z nagranych kibiców powiedział, że chodzi na wybory, nie potrafił jednak udzielić odpowiedzi na pytanie, kto jest aktualnym prezydentem Polski. Swój patriotyzm przepytywani kibice mieli wyrażać braniem udziału w marszach patriotycznych, wywieszaniem flagi w dni świąt narodowych czy staniem na baczność. Autorki badania zastrzegają, że nie uogólniają wyników badania na całą społeczność kibicowską Elany Toruń. Odpowiedzi tych osób, które zgodziły się udzielić pytania mogą w pewien sposób niepokoić, choćby dlatego, co podkreślają studentki, że symbole mogą pojawiać się w niewłaściwych kontekstach sytuacyjnych.

Mile widziani nie tylko kibice Elany

Badanie, na które studentki serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych (nie tylko kibiców Elany), dopełni wykład dotyczący symboli narodowych. Poprowadzi go absolwent UMK, historyk Paweł Bińkowski. Na słuchaczy mają czekać ciasteczka i herbata. Wykład „Popularne symbole patriotyczne a ich rola i znaczenie w kontekście historycznym” odbędzie się w sali Wydziału Nauk Pedagogicznych.

Kiedy i gdzie?

DATA: 10 stycznia (wtorek), godzina 18:30

MIEJSCE: Wydział Nauk Pedagogicznych UMK, sala nr IV, ul. Lwowska 1.

[Fot. materiały studentek]