Nowo montowane „kocie oczka” powinny ucieszyć nie tylko miłośników mruczków. Te elementy odblaskowe uczynią ulice Torunia bezpieczniejszymi.

Czym są „kocie oczka”? To specjalne, okrągłe elementy odblaskowe, dzięki którym przejścia dla pieszych są lepiej widoczne. Piesi i rowerzyści będą więc bezpieczniejsi, a kierowcy łatwiej zauważą ich po zmroku, podczas ulewy czy w czasie mgły.

Gdzie pojawią się „kocie oczka”?

W najbliższym czasie odblaski zostaną zamontowane przy Centrum Handlowym Kometa, na skrzyżowaniu z ul. Żwirki i Wigury , przy ul. Staszica oraz przy ul. Apatora. Przypomnijmy, że kocie oczka znajdują się już m.in. przy Szosie Chełmińskiej (na wysokości Gimnazjum i Liceum Akademickiego). Kiedy do przejścia zbliża się pieszy, światełka włączają się, polepszając widoczność i tym samym zwiększając szybkość reakcji kierowcy.

Montowanie kocich oczek jest elementem większego programu mającego poprawić bezpieczeństwo na toruńskich drogach. Program ten składa się z trzech etapów: podczas pierwszego, realizowanego do końca tego roku, drogowcy podejmą działania mające zwiększyć bezpieczeństwo przy szkołach, szpitalach, przychodniach oraz przy drodze krajowej nr 91. Drugi etap – zaplanowany na przyszły rok – zakłada zmianę organizacji ruchu na niektórych drogach powiatowych i gminnych, co ma poprawić bezpieczeństwo zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców. Trzeci etap również obejmuje działania na drogach powiatowych i gminnych. Program realizowany jest już od kilku miesięcy, a jego ostatni etap przewidziany jest na lata 2018-2019.