W maju w Jordankach odbędą się ciekawe koncerty, głównie w ramach dwóch festiwalów, takich jak Probaltica czy Dni Moniuszkowskie. Nie zabraknie także muzycznego świętowania Dnia Matki i 15-lecia przynależności Polski do Unii Europejskiej. 

Festiwal Probaltica 2019

  • PROBALTICA. Koncert marszałkowski. Inauguracja festiwalu

W maju w Toruniu odbędzie się Festiwal Probaltica, czyli Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich. Kilka wydarzeń Probaltici odbędzie się w CKK Jordanki. Pierwszym z nich będzie Koncert Marszałkowski. Podczas występu zagra dla nas Białoruska Orkiestra Symfoniczna z Mińska pod dyrekcją Alexandra Anisimova. W programie koncertu między innymi: Stanisław Moniuszko – Polonez „Obywatelski”, recitatyw i dumka z opery „Verbum nobile”, „Bajka” uwertura fantastyczna na orkiestrę symfoniczną czy aria Halki z opery „Halka”.

Kiedy i za ile? 1 maja, godz. 18.00; bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w kasie CKK Jordanki od 25 kwietnia od wtorku do soboty w godz. 13-19 oraz na godzinę przed koncertem.

  • PROBALTICA. Moniuszko Kameralnie

Podczas kolejnego koncertu poznamy twórczość Stanisława Moniuszki. Utwory tego kompozytora wykona dla nas Gotlands Blasarkvintett Szwecja oraz toruńska Multicamerata. Usłyszymy: I kwartet smyczkowy d-moll, II kwartet smyczkowy F-dur w aranżacji I. Karkoffa na kwintet dęty, uwerturę do opery „Verbum nobile”, Tańce góralskie z opery „Halka” i Pieśń wieczorną.

Kiedy i za ile? 2 maja, godz. 18.00; bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w kasie CKK Jordanki od 25 kwietnia od wtorku do soboty w godz. 13-19 oraz na godzinę przed koncertem.

  • PROBALTICA. Koncert Prezydencki

Na zakończenie festiwalu odbędzie się Koncert Prezydencki. Wystąpi podczas niego Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akiki. Solista będzie wiolonczelista Marcin Zdunik. W programie koncertu: G. Bacewicz – Uwertura na orkiestrę symfoniczną, P. Mykietyn – Koncert wiolonczelowy, W. Lutosławski – Koncert na orkiestrę.

Kiedy i za ile? 21 maja, godz. 19.00; bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie CKK Jordanki od 25 kwietnia od wtorku do soboty w godz. 13-19 oraz na godzinę przed koncertem.

Dni Moniuszkowskie

  • Moniuszko i jego Europa – recital fortepianowy

Kolejnym wydarzeniem, które będzie miało miejsce w Toruniu, będą Dni Moniuszkowskie. Odbędą się one w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w dniu 13 września 2018 roku. Jednym z wydarzeń będzie recital fortepianowy, podczas którego wystąpi pochodząca z Litwy Neringa Valuntonyte.

Kiedy i za ile? 5 maja, godz. 17.00; bilety w cenie 15 zł do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki.

  • Dróżki Pana Moniuszki

Projekt zatytułowany „Dróżki Pana Moniuszki czyli był sobie dziad i baba…” ma formę inscenizowanego koncertu opartego na dialogujących tekstach poetów polskich oraz wybranych pieśniach Stanisława Moniuszki. Teksty to głównie fragmenty z komedii Aleksandra Fredry oraz wierszy Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Bolesława Leśmiana, powiązane z ponad 20 pieśniami. Tworzą one zabawną, 2-częściową opowieść o czasie narzeczeńskim i małżeńskim, w dowcipny sposób wytykając przywary i zmienne nastroje relacji damsko-męskich.

Kiedy i za ile? 11 maja, godz. 18.00; bilet normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki.

  • Flis

W Jordankach w ramach Dni Moniuszkowskich usłyszymy także część opery Moniuszki – Flis. Choć opera w dużej części powstała w Paryżu, nie brakuje w niej charakterystycznych dla kompozytora odwołań do polskiej tradycji i ludyczności. Stanowi także urzekający w swej prostocie obrazek dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. Operę przedstawi nam Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraz z chórem flisaczy.

Kiedy i za ile? 17 maja, godz. 19.00; bilet normalny 35 zł, ulgowy 25 zł, do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki.

Koncert na 15-lecie w Unii Europejskiej

Z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej marszałek Piotr Całbecki zaprasza na specjalny koncert zatytułowany „Podróż po Europie”. Wydarzenie zorganizowane będzie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdą wieczoru będzie Małgorzata Ostrowska, a wśród innych wykonawców między innymi uczestnicy programu The Voice of Poland. Imprezę poprowadzi Maria Szabłowska.

Kiedy i za ile? 12 maja, godz. 18.00; wstęp jest bezpłatny, aby wziąć udział w imprezie należy odebrać wejściówki. Liczba wejściówek jest ograniczona – jednej osobie przysługuje rezerwacja maksymalnie dwóch. Można je odbierać od 25 kwietnia w punktach informacyjnych funduszy europejskich.

Muzyczne bukiety dla mam

W Jordankach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji ważnego święta, czyli Dnia Matki. Będzie to Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. Dla mam wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna, a także grający na fortepianie Piotr Orzechowski (Pianohooligan). Usłyszymy między innymi: walc z baletu Jezioro Łabędzie czy uwerturę do opery „Sroka złodziejka”.

Kiedy i za ile? 26 maja, godz. 17.00; bilet normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, do nabycia na tos.bilety24.pl oraz w kasie TOS znajdującej się na parterze CKK Jordanki.