Wrzesień dla wielu kojarzy się jedynie z końcem wakacji i zbliżającą się jesienią. Jednak na osłodę Dwór Artusa oferuje w tym miesiącu wiele ciekawych wydarzeń, które być może choć trochę poprawią humor wszystkim tym, dla których dziewiąty miesiąc w roku nie jest ulubieńcem!

The Cuban Latin Jazz – Music Of Buena Vista

Na dobry początek miesiąca w stronę dobrego humoru poprowadzi nas kubańska muzyka, która rozgrzeje słuchaczy w ten wrześniowy, z pewnością już nieco chłodny wieczór. Dwór Artusa odwiedzą bowiem The Cuban Latin Jazz w projekcie Music of Buena Vista. Koncert będzie ogromną dawką muzyki prosto z Kuby, wobec czego usłyszymy rumbę, son, mambo, danzon i cha cha cha. To wszystko zaprezentują nam niezwykli tancerze i muzycy, którzy grali u boku gwiazd legendarnego projektu Buena Vista Social Club. Warto wspomnieć, że zespół zdobył II miejsce na festiwalu jazzowym Jazz nad Odrą 2018 i został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Kulturalnej Warto 2018. W Toruniu gościnnie wystąpi wraz z nimi Yaremi Kordos – znakomita wokalistka rodem z Hawany, otoczona muzyką od najmłodszych lat.

Kiedy i za ile? 11 września, godz. 19.00; bilet normalny 40 zł, do nabycia na stronie Dworu Artusa.

Muzyka kompozytorów toruńskich – koncert puzonowy

Dzień po kubańskich brzmieniach w Dworze Artusa zrobi się nieco poważniej i spokojniej. Będzie miał tam bowiem miejsce koncert z muzyką kompozytorów toruńskich, a główną gwiazdą wieczoru będzie… puzon! Kompozycje wykona kwartet puzonowy TrombQuartet w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor, Tomasz Kaczor. Muzycy zmierzą się z kompozycjami Magdaleny Cynk, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra Mossa, Kazimierza Serockiego. Koncert odbędzie się w ramach Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury dla Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Kiedy i za ile? 12 września, godz. 19.00; wstęp wolny.

Ballady na dwa serca – Andrzej Korycki i Dominika Żukowska

Kolejne muzyczne wydarzenie w Artusie również utrzymane będzie w nostalgicznym, pełnym zadumy i wrażliwości klimacie. Przez taką muzyczną podróż poprowadzą nas Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu Stare Dzwony oraz Dominika Żukowska, z którą Korycki wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku. Program koncertu dobrany został tak, aby zaprezentować największe dzieła wielkich autorów, okraszając je muzycznymi impresjami z autorskiego repertuaru Andrzeja i Dominiki oraz zapomnianymi pieśniami, które rozbrzmiewały na polskiej scenie w latach 60-tych.

Kiedy i za ile? 23 września, godz. 18.00; bilet normalny 40 zł, ulgowy 35 zł, do nabycia na KupBilecik.

Bogdan Bilski In Memoriam – koncert

Bogdan Bilski In Memoriam – to szósty koncert organizowany przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne wspólnie z Centrum Kultury Dwór Artusa. Poświęcony jest pamięci postaci, która działała na rzecz rozwoju kultury w Toruniu. Bogdan Bilski był bowiem oboistą i pedagogiem. Przez wiele lat związany z Państwową Szkołą Muzyczną w Toruniu, w której od 1973 roku pełnił funkcję dyrektora. Bogdan Bilski był aktywnym działaczem w Pomorskim Towarzystwie Muzycznym. Pełnił w nim funkcję prezesa. W koncercie weźmie udział Toruński kwintet dęty, który powstał w 2010 roku z inicjatywy muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wśród członków zespołu są muzycy współpracujący w przeszłości z Bogdanem Bilskim. W trakcie koncertu usłyszymy: Johan Sebastian Bach – Chorale, Jean Baptiste Senaille – Allegro spiritoso, Joseph Haydn – Divertimento B-dur, Charles Lefebvre – Suita, Denes Agay – Five easy Dance, Magdalena Cynk – Planetoida 1448 Linbladia, Nino Rota – Petite Offrande Musicale.

Kiedy i za ile? 25 września, godz. 18.30; wstęp wolny.

Piotr Krępeć – Movement in Silence – koncert

We wrześniu w Artusie wystąpi także Piotr Krępeć, który zaprezentuje torunianom swoją najnowszą płytę zatytułowaną Movement in Silence. Piotr jest gitarzystą akustycznym fingerstyle oraz kompozytorem muzyki filmowej – w tej roli debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w CANNES w 2012 roku. Jego kompozycje nie są przesycone dźwiękami, to minimalny styl, któremu nierzadko towarzyszy improwizacja. Na koncercie w Toruniu z pewnością spodziewać możemy się melancholii, zadumy oraz skupienia i zasłuchania w otaczającą nas muzykę. Warto przyjść na występ tego artysty chociażby dlatego, że przez magazyn Top Guitar określany jest „objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary”!

Kiedy i za ile? 26 września, godz. 19.00; bilet normalny 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu, do nabycia na KupBilecik.

Krzysztof Daukszewicz – Nareszcie w Dudapeszcie – kabaret

Choć kolejne wydarzenie w Dworze Artusa nie będzie stricte koncertem, tylko kabaretem, nie sposób o nim nim nie wspomnieć, ponieważ Toruń odwiedzi Krzysztof Daukszewicz, aby zaprezentować mieszkańcom miasta Kopernika najnowszy program satyryczny Nareszcie w Dudapeszcie, który wyśmiewa nonsensy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Występy Daukszewicza cechuje to, że każdy z nich może różnić się od poprzedniego, w zależności od tego co dzieje się w świecie polityki! Artysta występował m.in. z Januszem Gajosem oraz kabaretem Pod Egidą. Jest autorem kilkunastu książek oraz ma swoją rubrykę w tygodniku „Przegląd”. Występ na swój sposób będzie jednak koncertem, ponieważ Daukszewiczowi na scenie towarzyszył będzie pianista Mieczysław Grochowski.

Kiedy i za ile? 29 września, godz. 19.00; bilet normalny 80 zł, bilet na balkonach 60 zł, do nabycia na stronie Dworu Artusa.

The Whoop Group – Crimes – kwartet saksofonowy

Na zakończenie muzycznych, wrześniowych wrażeń w Artusie, dla torunian zagra The Whoop Group, czyli kwartet saksofonowy. Muzycy wystąpią z projektem Crimes, który jest muzyczną „zbrodnią” w najczystszej postaci. Materiał, którzy zaprezentują saksofoniści, pochodzi z ich płyty. Artyści dobierając do niej utwory kierowali się tym, aby były one różnorodne i ciekawe oraz by odzwierciedlały w pełni potencjał saksofonów. Poza utworami typowo skomponowanymi na saksofon, wykonują też utwory, które oryginalnie zostały napisane na inne instrumenty. Ich album wobec tego jest zamierzonym pójściem pod prąd szeroko pojętego kanonu muzyki klasycznej.

Kiedy i za ile? 30 września, godz. 18.00; bilet normalny 25 zł, ulgowy 20 zł, do nabycia m.in na KupBilecik.