Nazwisko Kossak jest znane chyba każdemu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w rodzinie Kossaków uzdolnienia artystyczne są przekazywane niejako w spadku. Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym udowadnia, że utalentowanych Kossaków jest wielu.

Wystawa Kossakowie – co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów ma na celu zaprezentowanie niezwykle bogatego dorobku artystycznego rodziny Kossaków oraz zwrócenie uwagi na niespotykane utalentowanie, będące cechą charakterystyczną tej familii. Zainteresowania malarskie męskiej części dynastii stały się źródłem prac o najwyższej jakościowo klasie, rozpoznawanych i cenionych w środowisku artystycznym. Podejmowane tematy dotyczą głównie czasów współczesnych artystom oraz historii Polski, z najbardziej charakterystycznymi motywami walki narodowowyzwoleńczej oraz powstań niepodległościowych. Dzieła akcentowane wyraźnym kolorytem wizji romantycznej, trwale zapisały się w pamięci odbiorców.

Protoplastą rodziny był Juliusz Kossak – miłośnik koni, autor obrazów historycznych, batalistycznych i rodzajowych, które malował ku pokrzepieniu serc w trudnej wówczas na naszego kraju sytuacji politycznej. Jego syn Wojciech zapisał się w historii sztuki jako świetny ilustrator wojen napoleońskich i scen z udziałem wojska polskiego. Współtworzył również Panoramę Racławicką, opracowując aspekty malarskie, których koncepcję figuralną zaprojektował Jan Styka. Syn Wojciecha – Jerzy – jako przedstawiciel realizmu malował sceny z życia ludu, a choć zawsze żył w cieniu sławnego ojca, to kojarzony jest ze wspaniałych obrazów przedstawiających pościgi ułanów. W poczet malarzy tej słynnej rodziny zaliczyć możemy również brata Juliusza – Leona – akwarelistę.

Familia Kossaków była uzdolniona również literacko, czego świadomym jest niewielu. Obie córki Wojciecha Kossaka – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec – to uznane autorki. Pierwsza uznawana swego czasu za autorkę mocno skandalizującą, druga – nazywana pierwszą damą polskiej satyry. To do Wojciecha Kossaka należą również słowa, które stały się tytułem wystawy – skierował je do żony w liście z 1923r.

Wystawa została przygotowana razem z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i jest niepowtarzalną okolicznością, by bliżej przyjrzeć się kuźni talentów, jaką była rodzina Kossaków. Prezentowana wszechstronność literacko – malarska, która odcisnęła się artystycznym piętnem na kartach polskiej sztuki, to okazja, by poznać nie tylko rodzimą historię, ale również poczuć patriotycznego ducha minionej epoki.

 

Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów
Ratusz Staromiejski, Sala Wystaw Czasowych, 2 piętro
Wernisaż wystawy: 03.03.2016, godz. 17:00
Wystawa czynna: 04.03.2016 – 8.05.2016
Kuratorzy: Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, Anna Kroplewska-Gajewska

[fot. materiały prasowe]