Inwestowanie w złoto kojarzy się większości osób z kupowaniem sztabek i przechowywaniem ich w bezpiecznym miejscu do czasu, aż kurs tego metalu zwiększy się do odpowiedniego stopnia. Co ciekawe, wydaje się, że jest to najmniej opłacalny sposób na zakup złota. Dlaczego? Ponieważ sztabki złota posiadają tylko taką wartość, jaką wyznacza aktualny kurs. Jak lepiej zainwestować pieniądze w złoto? Odpowiedź brzmi: w numizmatykę!

Złote monety jako sposób na inwestycję

Monety od wieków wybijane są ze złota. W dzisiejszych czasach nie spotyka się oczywiście złotych monet w obiegu, jednak są one nadal wybijane właśnie w celach inwestorskich lub kolekcjonerskich. Dlaczego bardziej opłaca się kupować monety niż złote sztabki? Aby to wyjaśnić, najlepiej przedstawić sprawę od podstaw. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje monet:

l stare monety obiegowe – potrafią osiągać kolosalne wartości. Najdroższą monetą świata jest właśnie moneta obiegowa z roku 1794 – jednodolarówka amerykańska (pomimo, że nie jest wykonana z cennego kruszcu). Złote monety sprzed wieków są niezwykle cenne – poza wartością samego kruszcu, posiadają tzw. wartość numizmatyczną. Zależy ona od rzadkości danej monety, jej stanu zachowania i popytu na rynku kolekcjonerskim.

l monety bulionowe – przeznaczone wyłącznie dla inwestycji. Wybijane są z metali szlachetnych (głównie złoto i srebro) i ich wartość wyznaczana jest przede wszystkim na podstawie aktualnego kursu danego metalu. Ich cechą charakterystyczną jest wybite oznaczenie wagi, wyrażone zazwyczaj w uncji (oz).

l monety kolekcjonerskie – wybijane są w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, rocznic, postaci historycznych itp. Posiadają nominał, jednak ich wartość jest przeważnie znacznie wyższa. Właśnie dlatego nie występują w obiegu. Często bite są ze złota lub srebra.

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Dlaczego złote monety są stosunkowo droższe niż sztabki złota?

Złota moneta uncjowa jest droższa niż sztabka złota. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy, stare złote monety posiadają dodatkową wartość numizmatyczną, która potrafi podnieść cenę monety do niezwykle dużych sum. Wszystko oczywiście zależy od kilku czynników:

  • rzadkość monety – im rzadsza tym lepiej. Przed zakupem konkretnej monety sprawdźmy w jak dużym nakładzie była ona wyemitowana. Jeżeli chcemy kupić starą monetę, najlepiej sprawdzić jej rzadkość w specjalnych katalogach monet.
  • stan zachowania – oczywiście monety w lepszym stanie zachowania są warte więcej. Istnieje specjalna skala stanu zachowania monet, która zamieszczona jest w wielu miejscach w Internecie. Najlepszy stan to stan menniczy (I) – takie monety nie posiadają praktycznie żadnych uszkodzeń, ani nawet małych rysek. Specjaliści podkreślają, że nie opłaca się kupować monet w stanie gorszym niż III (chyba, że moneta jest niezwykle rzadka).
  • kruszec – jak już wspomnieliśmy, monety wybite ze złota lub srebra nigdy nie będą warte mniej niż aktualny kurs danego metalu. Właśnie dlatego na początku przygody z inwestowaniem w monety, najlepiej wybierać monety złote lub srebrne. Pamiętajmy jednak, aby kupować je w bezpiecznych miejscach.

Złote monety - Numimarket.pl

Gdzie bezpiecznie kupować złote i srebrne monety?

W dobie Internetu, miejsc w których możemy kupić monety jest niezwykle wiele. Zacznijmy jednak od tradycyjnych sposobów zakupu. Przede wszystkim istnieją specjalistyczne sklepy numizmatyczne, w których możemy kupować i sprzedawać różne monety. Na początku najlepiej sprawdzić ich renomę, ponieważ nie zawsze są to polecane przez innych numizmatyków sklepy. W dzisiejszych czasach większość stacjonarnych sklepów numizmatycznych posiada swoje witryny internetowe, w których możemy kupić interesujące nas przedmioty. Większość takich sklepów specjalizuje się w konkretnych epokach, dlatego warto skorzystać z witryny, która łączy oferty największych sklepów numizmatycznych w jednym miejscu.

Numimarket – dziesiątki tysięcy ofert monet, banknotów, odznak i akcesoriów numizmatycznych

Tym miejscem jest Numimarket – możemy kupić tam między innymi srebrne monety – https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-monety-inwestycyjne_24/1. Na Numimarket codziennie dodawane są nowe monety i banknoty, dzięki czemu każdy numizmatyk znajdzie tam coś dla siebie. Dziesiątki tysięcy ofert mówią same za siebie.

[Artykuł sponsorowany]