Zanurz się w świecie kosmicznych układów! Stanisław Lackowski i jego wszechstronna twórczość – grafika komputerowa, rysunek, malarstwo – już od soboty w Muzeum Okręgowym.

Ratusz Staromiejski w Toruniu zaprasza na nową wystawę, poświęconą twórczości Stanisława Lackowskiego – utalentowanego artysty, społecznika i wieloletniego pracownika Muzeum Okręgowego. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w piątek 27 listopada, a sama wystawa potrwa od 28 listopada 2015 do 21 lutego 2016. Mamy zatem sporo czasu, by dokładnie prześledzić działalność artystyczną twórcy i bliżej zapoznać się z jego interesującym dorobkiem.

Stanisław Lackowski jest przykładem artysty aktywnego w wielu obszarach. Poza działalnością stricte plastyczną, zajmuje się również projektowaniem wydawnictw, plakatów i druków ulotnych. Bardziej znany jest jednak z projektów wystaw muzealnych. Za dwa z nich (Z dziejów publicznych zbiorów archeologicznych w Toruniu oraz Skarby z kolekcji polskich towarzystw naukowych) otrzymał prestiżowe nagrody – Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2002. Jego autorstwa jest także stała wystawa malarstwa i rzeźby polskiej, a także toruńskiego rzemiosła i witraży, którą podziwiać można w Muzeum Okręgowym w Toruniu. W 1980 roku Stanisław Lackowski został współzałożycielem Związku Zawodowego „Solidarność”, za co otrzymał w 2000 roku medal XX-lecia „Solidarności”. Społeczne aspiracje artysty sięgały jednak jeszcze dalej. Był aktywnym działaczem w Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków oraz członkiem komisji stypendialnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku ze swoimi zasługami na rzecz szeroko rozumianej kultury, został uhonorowany Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej.

image001

fot. [materiały prasowe]

Lackowski w swojej pracy twórczej sięga do różnych dziedzin artystycznych. Na wystawie będziemy mogli podziwiać między innymi jego grafiki komputerowe – o dość mrocznym charakterze i ciężkim kolorycie, odznaczające się zarazem delikatnością kształtów. Ta kontrastowość jest najbardziej charakterystyczną cechą twórczości artysty, widoczną zwłaszcza w rysunku. Lackowski po mistrzowsku łączy rozległość przestrzenną ze szczegółowo opracowanymi formami, zaczerpniętymi z natury. Widoczne w pracach rysunkowych wyrafinowanie uzyskuje poprzez stosowanie delikatnie rozedrganej kreski. Do kontrastu przyczynia się również dodawany gdzieniegdzie kolor.

Artysta zajmuje się jednak przede wszystkim malarstwem, które jest najistotniejszym przekazem w jego twórczości i to właśnie prac malarskich znajdziemy na wystawie najwięcej. Najczęściej Lackowski skupia się w nim na zagadnieniach przestrzeni i płaszczyzny. Przestrzeń ma bowiem kluczowe znaczenie w jego pracach. Stanowi silny kontekst dla abstrakcyjnie ujmowanych form, zamkniętych często w „kosmicznych” układach. Przestrzeń i płaszczyzna budowane są za pomocą koloru, który wespół ze światem buduje głębie. Połączenie neutralnej zwykle przestrzeni z zaskakującymi układami form, nadaje pracom artysty dużego rozmachu.

 

Ratusz Staromiejski, Sala Wystaw Czasowych, 2 p.
Wystawa czynna: 28 listopada 2015 r. – 21 lutego 2016 r.
Wernisaż: 27 listopada, godz. 17.00
Kurator: Anna Kroplewska-Gajewska

Więcej prac na stronie domowej artysty: http://lackowski.art.pl/

[fot. materiały prasowe]